ŁSI nie znalazła partnera prywatnego do rewitalizacji famuł
To miała być wzorcowa rewitalizacja w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Sypiące się zabytkowe obiekty w znakomitej lokalizacji - obok Manufaktury i budowanego właśnie podziemnego przystanku kolejowego Łódź Polesie - miały być gruntownie odnowione zmodernizowane i zyskać nowe funkcje.
Budowę trzech wielkich domów robotniczych, dziś pod adresami Ogrodowa 24, 26 i 28, sfinansował Izrael Poznański, ostatni z obiektów oddano do użytku w 1896 r. Prócz funkcji mieszkaniowej, po rewitalizacji, obiekty miały zyskać, wedle zapowiedzi wiceprezydenta Adama Pustelnika z 2021 r. "wszystkie funkcje jakie zna rynek komercyjny". Miała to być największa rewitalizacja z udziałem prywatnego kapitału w skali kraju, a magistrat rozsyłał efektowne wizualizacje
"Jest wielkie zainteresowanie prywatnych inwestorów"
Jedną z famuł miasto Łódź chciało sprzedać jeszcze w 2015 r., ale ostatecznie od sprzedaży odstąpiono, a z racji tego, że nie znaleziono finansowania inwestycji z budżetu Łodzi, famuły przejęła Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Sposobem na przeprowadzenie rewitalizacji miało być partnerstwo publiczno-prywatne.
Od lat przekaz miasta był ten sam: "jest wielkie zainteresowanie prywatnych inwestorów" oraz "negocjacje trwają". Tyle, że ostatecznie nikt do partnerstwa nie przystąpił. A do Rady Miejskiej Łodzi trafił właśnie projekt uchwały dotyczące sprzedaży dwóch famuł - Ogrodowa 26 i 28 - z obniżoną bonifikatą.
"(...) Wyłonienie partnera prywatnego odpowiedzialnego za zaprojektowanie i przeprowadzenie inwestycji okazało się niemożliwe, a postępowanie w tym zakresie zostało unieważnione - czytamy w projekcie uchwały. - Wystawienie terenu do sprzedaży z zastosowaniem bonifikaty stworzy możliwość wyremontowania budynków przez kapitał prywatny."
Radni obniżą cenę dla przyszłego kupca Ogrodowej 26 i 28
Nieruchomości zostaną wystawione na sprzedaż łącznie z budynkami niemieszkalnymi, sąsiadującymi z famułami. W projekcie uchwały nie ma mowy o sprzedaży famuły pod adresem Ogrodowa 24, bo akurat na rewitalizację tej famuły ŁSI znalazła finansowanie, a magistrat w lipcu start inwestycji zapowiadał na sierpień.
Kompleks do sprzedaży - Ogrodowa 26 i 28 - rzeczoznawca wycenił na 54 mln 263 tys. zł., a wartość obiektów zabytkowych to nieco ponad 6 mln zł. Wedle ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż obiektów zabytkowych podlega 50 proc. bonifikacie, acz Rada Miejska może ją podwyższyć bądź obniżyć. W tym przypadku projekt zakłada obniżenie bonifikaty z 50 do 25 proc.
Jak napisano w projekcie uchwały, "bonifikata 25 proc. zostałaby udzielona od 11,04 proc. ceny sprzedaży nieruchomości stanowiącej udział wartości budynków wpisanych do rejestru w cenie nieruchomości". Zgodę na sprzedaż famuł dał też Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Projektem uchwały o obniżeniu bonifikaty Rada Miejska Łodzi zajmie się na najbliższej sesji, w środę 30 sierpnia.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?