Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michael Haneke doktorem honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi

DP
Michael Haneke, reżyser, tegoroczny laureat Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny ("Miłość"), będzie doktorem honoris causa łódzkiej Szkoły Filmowej. Ceremonia odbędzie się 11 października, podczas inauguracji 65. jubileuszowego roku akademickiego w "Filmówce".

Senat Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Michaelowi Haneke na wniosek dziekana Wydziału Reżyserii prof. Filipa Bajona. Wybitny austriacki reżyser potwierdził obecność na uroczystości.

Michael Haneke, austriacki reżyser i scenarzysta, trzykrotnie nagrodzony w Cannes (Grand Prix za "Pianistkę" w 2001 r., Złota Palma dla najlepszego filmu za "Białą wstążkę" w 2009 r. i za "Miłość" w 2012 r.), jest także twórcą takich dzieł jak "Siódmy kontynent", "Funny Games" i "Ukryte". Jego ostatni film - "Miłość" - krytycy uznali za arcydzieło. Obraz zdobył - oprócz Oscara i Złotej Palmy - nagrody Złoty Glob, BAFTA, Cezar i kilkanaście innych. Laury dostali też aktorzy, którzy dla "Miłości" wrócili po latach do grania: Emmanuelle Riva i Jean-Louis Trintignant.

Prof. Mariusz Grzegorzek, rektor łódzkiej Szkoły Filmowej, o twórczości Michaela Haneke: - Żyjemy w bardzo postrzępionych, neurotycznych, kalejdoskopowych, popękanych czasach. Są reżyserzy, którym udało się dotknąć tego neurotycznego ducha, ale ich filmy mają trochę paranoiczny charakter, przynależą do nurtu w sztuce opartym na dekonstrukcji, wielopłaszczyznowości, reinterpretacji. Dzisiaj to, co skupione, linearne, jest uważane za démodé.

A jednak są w historii sztuki dzieła, które zachowują klarowność, spokój, czystość kompozycji i jednocześnie obejmują świat w całym skomplikowaniu - tu bym się powołał np. na filmy Roberta Bressona albo na muzykę Jana Sebastiana Bacha. Ich dzieła nie siląc się na nic, w spokojny, klarowny sposób oddają złożoność świata. Myślę, że to samo można powiedzieć o twórczości Haneke, reprezentującej ponadczasową wielkość.

To reżyser, który jest mistrzem sensu, spokoju, dystansu, takim trochę europejskim mistrzem zen starannie wydatkującym swoją energię. Haneke umie opisać skomplikowaną rzeczywistość w prosty sposób, to niebywale imponujące. On trafia w sedno, a jednocześnie wymyka się wszelkim analizom. Bardzo trudno analizować jego filmy, ponieważ one nie mają spektakularnych cech formalnych, są do siebie w pewnym stopniu podobne, może poza "Białą wstążką", przypowieścią ujętą w nawias historii.

U Haneke formy jakby nie widać, ona jest silnym środkiem wyrazu, ale pozostaje nienachalna. I, co niesłychanie ważne, mimo że Haneke analizuje człowieka w stanie upadku, niemożności, samotności, aberracji emocjonalnej świata, to jednak jest w tych filmach jakieś światło. Mają sens oczyszczający, niekiedy wręcz terapeutyczny. Na tym polega mistrzostwo świata, że reżyser bezkompromisowo i poważnie dotyka najciemniejszych stron ludzkiej natury, ale jednocześnie jego filmy coś w człowieku otwierają, a nie zamykają.

Chciałem, żeby wybór doktora honoris causa łódzkiej Szkoły Filmowej godził wszystkie opcje, i wariatów, i racjonalistów, klasyków i piewców nowoczesności. To dla nas zaszczyt, że Michael Haneke zgodził się ten tytuł przyjąć. On jest trochę agnostyckim kaznodzieją, zajmuje się sprawami związanymi z najgłębszymi wartościami duchowymi, którymi z różnym powodzeniem zwykle zajmuje się wiara. Haneke mówi o Bogu w świecie bez Boga.

Tytuł doktora honoris causa jest przyznawany przez łódzką Szkołę Filmową w uznaniu zasług dla życia artystycznego, naukowego, kulturalnego i społecznego w dziedzinie sztuk filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Dotychczas zostali nim uhonorowani: Jerzy Toeplitz (1993 r.), Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2000), Jerzy Kawalerowicz (2000), Wojciech Jerzy Has (2000), Vittorio Storaro (2001), Jerzy Mierzejewski (2006), Zbigniew Rybczyński (2008), Tadeusz Różewicz (2010) i Martin Scorsese (2012).

Szukasz informacji o serialach i filmach, które można obejrzeć w telewizji? Sprawdź program tv!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki