Miejsca upamiętniające walczących o niepodległość [ZDJĘCIA]

  Miejsca upamiętniające walczących o niepodległość [ZDJĘCIA]

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przed pomnikiem Piłudskiego odbywają się patriotyczne uroczystości
  1/10
  przejdź do galerii

  Przed pomnikiem Piłudskiego odbywają się patriotyczne uroczystości ©Artur Kostkowski

  Dziewięćdziesiąt trzy lata temu Polska odzyskała niepodległość. Spacerując ulicami Łodzi napotykamy na miejsca, które nawiązują do walk o wolną Polskę. Są to pomniki, pamiątkowe tablice, ale też groby ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę.
  Chyba najbardziej znanym takim miejscem w Łodzi jest Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się przed łódzką archikatedrą. Decyzja o jego stworzeniu zapadła 18 grudnia 1924 roku na sesji Rady Miasta Łodzi. Pomnik poświęcony nieznanym żołnierzom poległym w walce o wolną Polskę odsłonięto 22 marca 1925 roku. Grób, który przed wojną nazywany był Płytą Nieznanego Żołnierza, zaprojektował warszawski rzeźbiarz Stanisław Ostrowski.
  Wieczny ogień, który ciągle na nim płonie, podłączono do sieci gazowej 20 czerwca 1925 roku. Natomiast znajdujący się na płycie wieniec ufundował Związek Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim, a odlany został w zakładzie braci Łopieńskich w Warszawie.

  W nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku Niemcy zniszczyli płytę poświęconą nieznanym żołnierzom. Odnowiono ją po wojnie, 1 listopada 1946 roku, z inicjatywy architekta miasta Feliksa Góździa. Obecny kształt Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

  Wojciech Źródlak, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz w Łodzi zauważa, że kiedyś stał on na skos w stosunku do katedry. Dziś jest umieszczony prostopadle do ul. Piotrkowskiej.

  - To w zasadzie nie jest grób, bo nie spoczywają w nim szczątki poległych w walkach o wolność Polski - zaznacza Wojciech Źródlak. - Dopiero po wojnie pojawił się napis Grób Nieznanego Żołnierza. W latach międzywojennych brzmiał on: Nieznanemu Żołnierzowi Miasto Łódź. Rok 1925.

  Przy ul. Piotrkowskiej, koło katedry, znajduje się inny pomnik nawiązujący do Bitwy Warszawskiej i walk o niepodległość Polski. Jest on poświęcony bohaterskiemu księdzu Ignacemu Skorupce. 27-letni ksiądz był społecznikiem, harcerzem, kapelanem polskich żołnierzy. Zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem. Dwa lata wcześniej był przez rok wikariuszem w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi.

  Komitet, który zajął się budową pomnika ks. Ignacego Skorupki, powołano w 1926 roku. Miedzy 1926 a 1927 roku w siedzibie Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP przy ul. Ewangelickiej (dziś Roosevelta) trwała wystawa projektów tego pomnika. Ostatecznie wybrano ten, który przedstawił Franciszek Sługowski. Na cokole pomnika stoi Chrystus niosący krzyż. Na dole znajdują się cztery płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia ks. Skorupki. Na jednej widać księdza, któremu objawia się Chrystus, na drugiej ks. Ignacy z krzyżem w ręku podrywa do walki żołnierzy. Na trzeciej niosą oni ciało kapelana. Natomiast czwarta płaskorzeźba przedstawia Matkę Boską Królową Polski między orłami w koronie.

  Pomnik ten został w 1939 roku zniszczony przez Niemców. Cudem ocalałe płaskorzeźby udało się przechować. Postać Chrystusa z krzyżem po wojnie wiele lat stała w katedrze. Pomnik ks. Ignacego Skorupki wrócił na Plac Katedralny w 1989 roku.

  Na Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej znajdują się groby innych bohaterów walczących o niepodległość kraju. Stefan Pogonowski gdy zginął był porucznikiem i miał 25 lat. Jego imię rozsławił generał Lucjan Żeligowski, dowódca dywizji, w której walczył porucznik. Pogonowski śmierć poniósł 15 sierpnia 1920 roku pod Wólką Radzymińską. Był dowódcą I Batalionu 28. Pułku Strzelców Kaniowskich. Zginął prowadząc do ataku swój batalion. Pogonowski został pochowany w Łodzi, na cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

  ZOBACZ TEŻ: Łódź: pomniki Jana Pawła II (ZDJĘCIA)

  Ma piękny pomnik, z husarskimi skrzydłami zaprojektowany przez Wacława Konopkę, a ufundowany przez łódzkie społeczeństwo. Niestety, skrzydła często padają łupem złomiarzy. Niedaleko Pogonowskiego spoczywa urodzony w Łodzi porucznik Benedykt Grzymała-Pęczkowski, też walczący w 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, łódzki harcerz. Jego brat, generał Mieczysław Pęczkowski, tworzył w Łodzi Polską Organizację Wojskową. Benedykt poległ mając 23 lata. Na tym samym cmentarzu spoczął też Aleksander Napiórkowski. W Łodzi mieszkał tylko trzy z trzydziestu lat życia. Jednak dziś to z tym miastem jest kojarzony. Do Łodzi przyjechał w 1917 roku jako działacz PPS.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spacer po Starym Cmentarzu!

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 88 / 74

  W ramach "Tygodnia Patriotycznego" - więcej: www.tydzien.zhr.pl w niedzielę, 13 listopada - odbędzie się spacer po Starym Cmentarzu w trakcie którego Łodzianie odwiedzą groby żołnierzy walczących o...rozwiń całość

  W ramach "Tygodnia Patriotycznego" - więcej: www.tydzien.zhr.pl w niedzielę, 13 listopada - odbędzie się spacer po Starym Cmentarzu w trakcie którego Łodzianie odwiedzą groby żołnierzy walczących o Niepodległość w latach 1914 - 1921.

  Spotykamy się o godzinie 10:00 przed wejściem na Stary Cmentarz. Więcej na www.tydzien.zhr.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 74

  Obchody nie kończą się 11 listopada! W sobotę i niedzielę również sporo się dzieje!
  Wejdźcie na www.tydzien.zhr.pl i sami zobaczcie, co jeszcze przed nami - gra miejska, happening, akcja oddawania...rozwiń całość

  Obchody nie kończą się 11 listopada! W sobotę i niedzielę również sporo się dzieje!
  Wejdźcie na www.tydzien.zhr.pl i sami zobaczcie, co jeszcze przed nami - gra miejska, happening, akcja oddawania krwi, spacer po Starym Cmentarzu, koncert niepodległościowy - to wszystko przed nami!

  www.tydzien.zhr.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sałaciński

  Rufus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 92 / 83

  W artykule brak wzmianki o jeszcze jednej pamiątce - umieszczonej na fasadzie dworca Fabrycznego tablicy upamiętniającej Bronisława Sałacińskiego poległego podczas walk tamtych dni
  Wydział...rozwiń całość

  W artykule brak wzmianki o jeszcze jednej pamiątce - umieszczonej na fasadzie dworca Fabrycznego tablicy upamiętniającej Bronisława Sałacińskiego poległego podczas walk tamtych dni
  Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi wystąpił z prośbą do PKP S.A. o pozwolenie na zdemontowanie ww. tablicy ze ściany budynku dworca w celu jej przechowania. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo