Najemcy mieszkań komunalnych na osiedlu Ziołowa będą mogli wykupić swoje lokale. Na taką możliwość czekali od kilkunastu lat.

Na terenie osiedla znajduje się 88 domów - w tym 81 budynków wielorodzinnych, w których znajduje się 272 mieszkań - oraz 7 budynków jednorodzinnych. Są to przede wszystkim stare, należące do miasta, niewielkie budynki. By wykupić tu mieszkanie trzeba zgody pozostałych, mieszkających w budynku rodzin. Problem ciągnie się od kilku lat. Część najemców lokali komunalnych na os. Ziołowa złożyła wnioski o wykup już w 1999 r.

- W maju 2013 r. podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prywatyzacji nieruchomości w obrębie ulic Trawiastej - Żywokostowej - Nagietkowej-Ziołowej i Piołunowej - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Mieszkańcy będą mogli wykupywać lokale, ale pod jednym warunkiem: z wnioskami o wykup mieszkań muszą wystąpić wszyscy lokatorzy zamieszkujący daną nieruchomość.

Do magistratu wpłynęło 105 wniosków o wykup mieszkań oraz jeden wniosek o nabycie domu jednorodzinnego. - W 16 nieruchomościach, z których wpłynęły 43 wnioski mieszkańców o wykup, już możemy rozpocząć procedurę - dodaje prezydent Łodzi. - Jeśli nie wszyscy lokatorzy w danym budynku chcieli wykupić mieszkania - wnioski tych, którzy chcieli - zostały odrzucone. Ale poleciłam, by tutejsza Administracji Zasobów Komunalnych porozmawiała z tymi mieszkańcami.

Jeśli uda się doprowadzić do zamiany mieszkań - będzie można wykupić kolejne lokale. W ciągu miesiąca miasto wyceni lokale, a architekt miasta sprawdzi, jakie prace w budynkach trzeba przeprowadzić.

Mieszkańcy nieruchomości przy ulicach: Lawendowej 5, Nagietkowej 6, Piołunowej 6, 10 i 12, Podbiałowej 3 i 11, Trawiastej 8, 10, 31 i 35, Ziołowej 4b, 8, 8b, i 10b oraz Żywokostowej 8 będą mogli przystąpić do wykupu mieszkań praktycznie od zaraz. Najemcy będą mogli wykupić mieszkania z 90-proc. bonifikatą - jeśli złożyli wnioski do 30 czerwca oraz z 75-proc. ulgą, jeśli je złożyli po 30 czerwca.