MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na odśnieżanie łódzkich ulic. Wyjazd pługów w tym roku jest znacznie droższy

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
Jednorazowy wyjazd wszystkich pługów na łódzkie drogi kosztuje tej zimy ponad 500 tys. zł. To o 156 tys. zł więcej niż przed rokiem i podwyżka rzędu ponad 30 proc. Jeżeli zimowa pogoda się utrzyma, to miasto wyda w tym sezonie rekordową sumę na utrzymanie dróg.

Rekordowo drogie odśnieżanie...

- W budżecie miasta nie ma zarezerwowanej kwoty na zimowe utrzymanie dróg, a ostateczny koszt akcji zima poznamy po zakończeniu sezonu - informuje Monika Pawlak z łódzkiego urzędu miasta.

W tym sezonie jednorazowy wyjazd urządzeń kosztuje ponad 500 tys. zł. Przed rokiem kosztował ok. 344 tys. zł, a rok wcześniej - ok. 325 tys. zł. Podwyżka w porównaniu do ubiegłego sezonu jest drastyczna i wynosi ponad 30 proc. Jak mówią urzędnicy, główne powody to droższe niż w poprzednich latach paliwo i surowce.

Na pół miliona złotych, które jednorazowo wydaje urząd, składa się odśnieżanie i posypywanie solą głównych ulic w mieście - 476 tys. zł - oraz dróg wewnętrznych - ponad 24 tys. zł. Wydatek jest w rzeczywistości jeszcze większy, gdyż dochodzi do tego odśnieżanie ulic III i IV kategorii, a także odśnieżanie dróg wew. w trybie interwencyjnym i posypywanie w trybie awaryjnym wiaduktów i estakad.

- Jeden wyjazd sprzętu oznacza odśnieżenie 3 049 km pasów dróg - mówi Monika Pawlak.

Ponad 3 tys. km dziennie.

Jeden wyjazd obejmuje 2 tys. km łódzkich ulic, a także 181 km dróg wewnętrznych. Należy do tej sumy doliczyć również wyjazdy na ulice III i IV kategorii, których jest w sumie 577 km oraz wyjazdy w trybie interwencyjnym na drogi wewnętrzne, czyli dodatkowe 292 km.

Firmy odpowiedzialne za odśnieżane, mają płacone za każdy przejechany kilometr - nie natomiast za gotowość do wyjazdu. Takich przedsiębiorstw jest w sumie 18. Obsługują 14 rejonów miasta, a o odśnieżanie ul. Piotrkowskiej odpowiedzialny jest Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Na najważniejsze łódzkie ulice może wyjechać 108 pługów celem odśnieżania i posypywania, a na drogi wew. - 41 ciągników.

W sezonie 2021/2022 akcja zima kosztowała 12,3 mln zł, a w sezonie 2020/2021 - 13,2 mln. Rekordowo mało wydano w sezonie 2019/2020. Zima była wówczas łagodna i wyjazdy kosztowały miasto jedynie 2,8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliony na odśnieżanie łódzkich ulic. Wyjazd pługów w tym roku jest znacznie droższy - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki