Nasza Loteria

Ministerialne programy wspierają Łódź i Region

red.
MRiT
Rok 2023 to czas nowych projektów społecznych i gospodarczych wdrażanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Spotkały się one z żywym zainteresowaniem, niektóre osiągnęły duży sukces. Spełnienie oczekiwań poprzez rozwiązania zmieniające sytuację w kraju to jedno, ale teraz konieczna będzie praca nad kontynuacją oraz rozwojem poszczególnych przedsięwzięć

Flagowa, tegoroczna inicjatywa Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy, to program „Pierwsze Mieszkanie”, składający się z dwóch instrumentów - bezpiecznego kredytu 2% i Konta Mieszkaniowego. Ogromne zainteresowanie programem (według danych na 21 września br. złożono około 55,4 tys. wniosków o bezpieczny kredyt 2% i podpisano już prawie 12 tys. umów na łączną kwotę około 4,7 mld zł) świadczy o tym, jak duże jest zapotrzebowanie społeczne na taką formę finansowania.

W bankach oferujących prowadzenie Konta Mieszkaniowego założono już ponad 2,7 tys. takich kont, na których zgromadzono ponad 7,2 mln zł. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwraca uwagę, że pieniądze gromadzone na Koncie Mieszkaniowym są oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, jak przy zwykłym rachunku oszczędnościowym. Ponadto systematyczne wpłaty to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa. „W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta, uzyskany zysk jest zwolniony z tzw. podatku Belki. Oznacza to, że nie trzeba płacić 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych” - podkreśla szef MriT.

Nie tylko dla kredytobiorców

Program ,,Pierwsze Mieszkanie” to nie jedyny sposób rządu na poprawę mieszkaniowej sytuacji Polaków.

„Nie zapominamy także o tych, którzy z różnych losowych powodów nie są w stanie kupić lub wynająć sobie mieszkania na zasadach komercyjnych. Stąd rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego” - dodaje minister Waldemar Buda.

Wsparcie budownictwa, które znajdzie się w gestii samorządu, to działanie ważne szczególnie w Łodzi, która należy do czołówki miast o największym zapotrzebowaniu na budownictwo komunalne. Braki te dostrzega również minister Waldemar Buda.

- Zaniedbania w Łodzi są wieloletnie i nie chodzi tylko o znaczący brak mieszkań komunalnych, ale również o niski standard tych mieszkań, które są - powiedział szef MRiT w rozmowie dla dzienniklodzki.pl. - W tym roku przeznaczyłem na cele budownictwa komunalnego w Łodzi kilkadziesiąt milionów złotych, rozpatrzyłem pozytywnie wszystkie wnioski dotyczące budownictwa komunalnego, które wpłynęły z Łodzi do rządu. Mogę tylko powiedzieć, że chciałbym, aby tych wniosków było więcej.

Ostatnie przykłady to przekazanie władzom Łodzi oraz Widzewskiemu TBS-owi blisko 30 mln zł na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Lubelskiej oraz prawie 325 tys. zł na renowację i unowocześnienie mieszkań dla czterech potrzebujących rodzin w kamienicach przy ul. Zgierskiej, a także ponad 535 tys. zł na modernizację sześciu mieszkań komunalnych przy ul. hm. Aleksandra Kamińskiego, Traugutta, Żeligowskiego, Helskiej, Marysińskiej i Powstańców Wielkopolskich.

- Gdy dowiedziałem się o stanie technicznym budynku przy ulicy Zgierskiej, postanowiłem szybko zareagować - wyjaśnia minister Waldemar Buda. - Podobnie było z lokalami w kolejnych budynkach. Mieszkania w wiekowych kamienicach to zazwyczaj lokale w wyjątkowo kiepskim stanie i bardzo niskim standardzie, zupełnie nie przystające do dzisiejszych realiów i potrzeb. To bezzwrotne granty, które mają sprawić, że warunki zamieszkania dla tych rodzin zostaną znacznie podniesione. Łódź to miasto z bardzo długą kolejką osób czekających na lokale komunalne, dlatego liczy się każdy wyremontowany pustostan, każde przywrócone do użytkowania mieszkanie, którego standard pozwali na godne życie jego użytkownika. Dlatego wspieramy samorządowców, by stan lokali w ich gestii stale się poprawiał, a ci których z różnych powodów nie stać obecnie na wynajem mieszkania na rynkowych zasadach, mogli żyć w przyzwoitych warunkach.

Przekazano poza tym prawie 34 mln zł dotacji na remonty lub budowę nowych mieszkań komunalnych w województwie łódzkim (dla Radomska, Sieradza, Skierniewic i Tomaszowa Mazowieckiego) oraz na kolejne dwie duże inwestycje w samych Skierniewicach ponad 18,6 mln zł. Ogólnie w latach 2016-2023 z województwa łódzkiego zostało zakwalifikowanych 57 wniosków. Kwota przyznanego wsparcia wyniosła 123 mln zł, dzięki czemu powstało lub w najbliższej przyszłości powstanie 882 lokali mieszkalnych. Utworzono również konieczną przy tego typu inwestycjach infrastrukturę techniczną.

Uporządkować przestrzeń

Kolejną ideą Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest porządkowanie przestrzeni publicznej w miastach i gminach oraz skracanie okresu potrzebnego do wybudowania własnego domu. W ostatnich dniach weszły w życie przepisy reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego.

„Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne - plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy będą miały czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 roku. Nie pozostawiamy samorządów samym sobie - dajemy im realne narzędzia do planowania przestrzeni. Ponadto przygotowaliśmy zmiany w procedurze usprawniające opracowanie planów miejscowych oraz zintegrowany plan inwestycyjny - nowa szczególna forma planu miejscowego pozwalająca na szybkie i transparentne przygotowanie terenów pod inwestycje. To wszystko stwarza szanse na szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym większą podaż mieszkań” - wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W uporządkowanej przestrzeni miasta i gminy łatwiej o znalezienia miejsca na postawienie własnego domu. Pomóc w tym ma również program bezpłatnych projektów domów. W wyniku konkursów organizowanych przez MRiT od lipca 2022 roku GUNB na swojej stronie internetowej udostępnił 72 bezpłatne projekty architektoniczno-budowlane domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw. W kwietniu 2023 roku katalog projektów uzupełniło 11 nowych projektów domów rekreacyjnych.

„Bezpłatne projekty domów do 70 m2 okazały się prawdziwym hitem - do końca sierpnia 2023 pobrano ich prawie 62 tys. To skłoniło nas do tego, by ogłosić kolejny konkurs architektoniczny, tym razem na budynki większe, które lepiej będą odpowiadały potrzebom rodzin. Jestem pewien, że będą się one cieszyły jeszcze większą popularnością” - przypomina minister Waldemar Buda.

Konkurs na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2 został niedawno rozstrzygnięty i od października będzie można je pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym patronem naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki