Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie na festiwalu Łódź Czterech Kultur

Łukasz Kaczyński
Kapela Olafa Deriglasoff wystąpi podczas festiwalu 15 września w Klubie Wytwórnia
Kapela Olafa Deriglasoff wystąpi podczas festiwalu 15 września w Klubie Wytwórnia materiały prasowe
Tegoroczna, druga w historii edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur, odwołującego się do idei wielokulturowości (i idei nieistniejącego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur), odbywa się pod hasłem "Mistrzowie".

Etgar Keret, mistrz krótkiej formy literackiej, pisarz, scenarzysta, określany mianem "izraelskiego Quentina Tarantino"; Natalia Gorbaniewska, najwybitniejsza tłumaczka polskiej poezji na język rosyjski; Vitaly Podolsky i Agite Drive Ensamble, specjaliści od jazzowych interpretacji muzyki cygańskiej i bałkańskiej - to tylko niewielka część wydarzeń, które czekają na widzów podczas flagowego festiwalu Łodzi. W ciągu pięciu festiwalowych dni w blisko dwudziestu miejscach miasta odbędzie się ponad 30 artystycznych wydarzeń.

- Uważam, że idea czterech kultur sama w sobie jest dość inspirująca. Pomyślałem jednak, że skoro żyjemy w czasach, w których z nikogo, na przykład z prowadzącego teleturniej, można zrobić autorytet moralny dla społeczeństwa, to jest to dobry moment, by zapytać, kto jest prawdziwym mistrzem - mówi Bogdan Tosza, dyrektor artystyczny imprezy. - Aby nim być, trzeba na przykład mieć odpowiedni dorobek i czuć się odpowiedzialnym za następne pokolenia, za stan ducha społeczeństwa.

Dalsze odpowiedzi na to pytanie znajdziemy w programie festiwalu, do którego prologiem będzie "Mozaika", gra miejska z użyciem telefonii komórkowej, która ruszy w centrum Łodzi już 10 września o godz. 14.

Główna część festiwalu rozpocznie się zaś we worek 13 września o godz. 16 w klubie Szafa. W spotkaniu "Moi Polacy, moi Rosjanie" para tłumaczy, Natalia Gorbaniewska i Adam Pomorski, opowie o pracy translatorskiej, bo, jak podkreślają organizatorzy festiwalu, jest ona "wyznacznikiem dialogu między narodami, ich językami i kulturami". Tego dnia czeka nas jeszcze "Ręka farbiarza", wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Jacka Sempolińskiego, malarza i eseisty wyrosłego z tradycji polskiego koloryzmu. Wieczór zakończy koncert otwarcia festiwalu. Na Rynku Manufaktury na jednej scenie spotkają się Vitaly Podolsky & Agite Drive Ensamble oraz Czesław Śpiewa.

Program Łodzi Czterech Kultur podzielony jest na pięć części, tyle bowiem dziedzin sztuki go współtworzy.

W sekcji teatru czeka nas monodram Leo Kantora "Tam gdzie rosną porzeczki" odsyłający do burzliwej historii Rosji i Polski XX wieku. Kolejne spektakle łączy osoba izrealskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Teatr im. S. Jaracza przygotował premierę spektaklu "Kaskada" w reż. Agnieszki Olsten na podstawie sztuki "Udręka życia", a Teatr IMKA z Warszawy pokaże "Sprzedawców gumek", sztukę z tradycji teatru absurdu. Odbędzie się też panel dyskusyjny "Klucz do Levina" z udziałem przyjaciół pisarza, Dani Tracz i Michała Handelzaltsa.

W sekcji filmu czeka nas obszerny projekt "Born to Kvetch", na który złożą się panel "Filozofia humoru żydowskiego", wykład i czternaście projekcji (m.in. "Historia świata. Cz. I" Mela Brooksa, "Cały ten zgiełk" Boba Fossa, "Jazzman z gułagu" Pierre-Henry Salfatiego).

Sztuki wizualne reprezentować będą: wystawa miniatur i plakatów Artura Szyka, znakomitego żydowskiego rysownika urodzonego w Łodzi, współtwórcy wraz z Julianem Tuwimem kabaretu Bi-Ba-Bo, projekcja filmu dokumentalnego o nim, wystawa fotografii "Architektura przymusu" w bunkrze przeciwatomowym i interdyscyplinarne działania artystyczne inspirowane twórczością Czesława Miłosza.

Uwagę przykuje koncert muzyki alternatwnej, w którym wystąpią zespół Łąki Łan i kapela Olafa Deriglasoffa.

W sekcji literackiej, oprócz spotkania z Etgarem Keretem, o wpływie kultury niemieckiej na polską literaturę opowiedzą tłumacze Adam Zagajewski i Zdzisław Jaskuła, a postać Pawła Hertza przybliży panel prowadzony przez Bronisława Maja. Epilog festiwalu, 23 i 24 września, to wykład i przedstawienia Raimunda Hoghe, mistrza teatru tańca.

W tym roku po raz pierwszy organizowanie Łodzi Czterech Kultur powierzono Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jak zapewnia wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak, impreza będzie z nim związana już na stałe. Budżet festiwalu to niespełna 800 tys. zł. Szczegóły programu na www.4kultury.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki