Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzyni street-artu okryje włóczką 60-tonową lokomotywę!

Łukasz Kaczyński
Agata Oleksiak zmieniła wygląd m.in. poznańskiego Starego Marycha
Agata Oleksiak zmieniła wygląd m.in. poznańskiego Starego Marycha Waldemar Wylegalski/polskapresse
Mieszkająca na stałe w Nowym Jorku Agata "Olek" Oleksiak, znana w świecie artystka street-artu, w ramach wydarzeń Roku Juliana Tuwima "ubierze" ważącą 60 ton lokomotywę w szydełkową kreację.

Podobne akcje przeprowadzała już na całym świecie: w 2010 roku "ubrała" m.in. rzeźbę Szarżującego Byka, symbol Wall Street, a w 2012 ciężki sprzęt budowlany w Katowicach. Łódzka Art-Lokomotywa będzie największym zaszydełkowanym przez artystkę obiektem.

- Obliczyliśmy, że do przygotowania "kostiumu" potrzeba sześć tysięcy roboczogodzin - zdradza Sławomir Fijałkowski, prezes Stowarzyszenia Łódź Filmowa, które wyszło z propozycją takiej formy obchodów Roku Tuwima. - Będzie nad tym pracować dwieście osób z całej Polski.

Łodzi pomoże Śląsk

Dzięki współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa udało się zwerbować do współpracy członków łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa". Ponadto od roku, czyli od pracy nad katowickimi koparkami, Agata "Olek" Oleksiak współpracuje ze śląskimi specjalistkami od szydełkowania.

Tym razem modelem będzie lokomotywa PX-48, wyprodukowana w 1954 roku, wypożyczona z Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie (oddziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie). Do Łodzi wraz z dwoma wagonami przetransportowana zostanie nocą, na specjalnych platformach.

Odporna na warunki zewnętrzne akrylowa włóczka, która użyta zostanie w Łodzi w części pochodzić będzie z Południowej Karoliny, w części z łódzkiej firmy Arelan. Splot, jakie "Olek" użyje, to podwójny słupek.

Początkowo Art-Lokomotywa miała ożywić ulicę Piotrkowską, stając się centrum wszelkich wakacyjnych wydarzeń artystycznych. Jednak ostatecznie ciężar organizacji wzięła na siebie Manufaktura.

- Nie ma rezygnacji z dotowania projektu. Będzie on wsparty kwotą 40 tys. zł. Takie są ustalenia między członkami stowarzyszenia, dyrekcją Domu Literatury i Wydziałem Kultury - pisze Grzegorz Gawlik, z biura prasowego UMŁ. - Członkowie stowarzyszenia pracując nad skompletowaniem budżetu, zaproponowali przeniesienie akcji do Manufaktury. Oprócz argumentów finansowych, podnoszono, że remont Piotrkowskiej może uniemożliwić przetransportowanie lokomotywy na i z pasażu Schillera".

Lokomotywa stanie na rynku centrum handlowego już 13 lipca. Wszyscy zainteresowani włączeniem się w przygotowanie "szydełkowego" ubrania mogą odebrać włóczkę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282, parter budynku "B").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki