Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wybierają policyjny mundur, wygrywa pewność pracy

Ewa Drzazga
KPP w Bełchatowie
Od września w IV LO w Bełchatowie uda się utworzyć samodzielną klasę policyjną. - Na 15 zaplanowanych miejsc klasie policyjnej jest 32 chętnych z pierwszej preferencji. Powstanie także łączona klasa wojskowo-strażacko-medyczna - mówi Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji bełchatowskiego starostwa. Inne nowe kierunki, jakie proponowano gimnazjalistom w szkołach prowadzonych przez powiat, wypadły średnio. Mimo szerokiej akcji informacyjnej do klasy medycznej w IV LO zgłosiło się tylko 8 chętnych.

W szkołach zawodowych do klasy, w której można byłoby nauczyć się zawodu operator obrabiarek skrawających zgłosiły się tylko 3 osoby (na 10 planowanych miejsc). I nie zachęciło gimnazjalistów to, że patronat nad klasą objęły piotrkowskie zakłady Haeringa. Nie pomógł nawet fakt, że pracy w tym zawodzie nie brakuje.

W ZSP nr 4 najlepiej w naborze wypadł technik geodeta. Na 14 miejsc jest 24 chętnych, co oznacza, że szkoła może się pokusić o uruchomienie pełnego oddziału. W ZSP nr 3 duże zainteresowanie jest klasami technik informatyk, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Mniejszym niż się spodziewano wzięciem cieszy się za to technikum górnictwa odkrywkowego. Chce się w nim uczyć zaledwie 5 osób.

Kłopotów z rekrutacją do pierwszych klas raczej nie będzie w I LO w Bełchatowie. Pełnej obsady miejsc nie ma tylko w klasie matematycznej z chemią. Niemal dwa razy więcej chętnych niż miejsc jest w klasie medycznej z matematyką.
- Uczniowie, którzy nie dostaną się do tej klasy znajdą jeszcze wolne miejsca w szerokiej ofercie II LO - mówi Agnieszka Wasilewska.

Na nabór narzekać nie mogą także w "Mickiewiczu" czyli w III LO. W klasie psychologiczno-społecznej z resocjalizacją na 15 miejsc jest 42 chętnych.

Wiadomo już też, że kłopotów ze skompletowaniem klas nie będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. Do tej kształcącej techników mechatroników chętnych jest dwa razy więcej niż miejsc, prawie pełne obłożenie mają w klasach licealnych.

Kiedy listy przyjętych?

Do końca kwietnia gimnazjaliści mieli czas na określenie,  w których klasach chcieliby się uczyć najbardziej, a w których trochę mniej - czyli decydowali o swoim wyborze z pierwszej i drugiej preferencji.
22 i 23 czerwca gimnazjaliści będą mogli zmienić  ten wybór i inaczej określić swoje preferencje. Mają na to jednak tylko te dwa dni. Od 26 czerwca do 1 lipca mają z kolei czas na dostarczenie dokumentów potwierdzających ich osiągnięcia. 3 lipca szkoły opublikują listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia. Od tego dnia do 7 lipca uczniowie będą potwierdzać tzw. wolę podjęcia nauki.
Szkoły opublikują listy osób przyjętych do danych klas we wtorek, 7 lipca, o godz. 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki