Mój Reporter: Dlaczego nie będzie przystanku kolejowego...

  Mój Reporter: Dlaczego nie będzie przystanku kolejowego Radogoszcz Wschód?

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mój Reporter: Dlaczego nie będzie przystanku kolejowego Radogoszcz Wschód?

  ©Paweł Nowak/Polskapresse

  Jeden z naszych Czytelników dziwi się dlaczego Łódzka Kolej Aglomeracyjna pominęła 15-tysięczne osiedle Radogoszcz Wschód i nie zamierza wybudować przystanku dla tego osiedla w trakcie rewitalizacji linii kolejowej Widzew-Zgierz. Zastanawia go też dlaczego przystanek przy ul. Strykowskiej ma się nazywać Radogoszcz, skoro od Radogoszcza dzielą go dwa osiedla. Sprawę wyjaśnia Marcin Bereszczyński.
  Mój Reporter: Dlaczego nie będzie przystanku kolejowego Radogoszcz Wschód?

  ©Paweł Nowak/Polskapresse

  Nie jest jeszcze przesądzone, że przystanek kolejowy przy osiedlu Radogoszcz Wschód nie powstanie. Za modernizację przystanków i linii kolejowych odpowiedzialna nie jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna, tylko PKP Polskie Linie Kolejowe, a PKP PLK na razie nie widzą potrzeby tworzenia przystanku przy samym osiedlu Radogoszcz Wschód. Nie oznacza to jednak, że taki przystanek nigdy nie powstanie.

  Na razie przebudowa linii Łódź Widzew - Zgierz (za 23 mln zł w latach 20130-14) zakłada modernizację (a nie budowę) trzech istniejących, ale nieczynnych przystanków: Łódź Stoki, Łódź Radogoszcz i Łódź Arturówek.
  Budowa nowych przystanków może zostać podjęta w kolejnym etapie tworzenia ŁKA. PKP PLK nie widzą przeszkód, aby utworzyć przystanek Radogoszcz Wschód, ale po analizach ilości pasażerów i ruchu pociągów.

  Sprawa jest dobrze znana władzom miasta i województwa. Interpelację w sprawie przystanku Radogoszcz Wschód składał radny Mateusz Walasek. Sprawę zna i analizuje marszałek województwa Witold Stępień. Dlatego można przypuszczać, że w kolejnym etapie tworzenia (a nie jak obecnie - modernizacji) przystanków zostanie uwzględniona budowa Radogoszcza Wschodu. A być może okaże się, że mieszkańcy osiedla będą korzystać z przystanku Łódź Arturówek, który znajduje się kilkaset metrów od tego osiedla, albo stacji Radogoszcz Zachód.

  Jeśli chodzi o nazwę przystanku Radogoszcz, to toczy się w tej sprawie burzliwa debata. Są zwolennicy i przeciwnicy tej nazwy. Chodzi o przystanek przy Radegast. Będzie on przesunięty do ul. Strykowskiej. Wiele osób optuje, żeby zachować historyczną nazwę przystanku, czyli Radogoszcz (Radegast). Inni są zdania, że przystanek powinien nazywać się Doły lub Marysin. W Systemie Informacji Miejskiej (chodzi o system m.in. tabliczek z nazwami ulic i osiedli) nowy przystanek zostanie zlokalizowany w obrębie Marysina.

  Przeciwnicy nazywania przystanku Radogoszcz argumentują również, że nazwa myli się z przystankiem Radogoszcz Zachód, który jest modernizowany na linii kolejowej Łódź Kaliska - Zgierz.

  PKP PLK, ŁKA, władze Łodzi i województwa będą musiały pochylić się nad nazwą przystanku, ale mają na to czas do chwili, kiedy zbliżać się będzie moment, gdy pociągi zaczną zatrzymywać się na tej stacji. Sytuacja przypomina tę z nazwami węzłów autostradowych. Początkowo brały nazwę od wsi, o których istnieniu nikt nie słyszał. Później jednak pozmieniano nazwy węzłów w naszym regionie - węzeł Łyszkowice zmieniono na Łowicz, Nieborów na Skierniewice, Kotliska na Kutno Wschód, Andrespol na Łódź Wschód, Wrocław na Łódź Południe.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rewitalizacji linii kolejowej Widzew-Zgierz?

  mieszczuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Czy autor zna znaczenie tego słowa? Bo takiej głupoty to już dawno nie czytałem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NOS DLA TABAKIERY

  EZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 37

  Chyba ktoś czegoś nie zrozumiał. Jeśli Kolej Aglomeracyjna ma w ogóle mieć sens, to jej przystanki MUSZĄ się znajdować w pobliżu dużych osiedli. Kiedy w latach 70-tych zbudowano "przystanek" Łódź...rozwiń całość

  Chyba ktoś czegoś nie zrozumiał. Jeśli Kolej Aglomeracyjna ma w ogóle mieć sens, to jej przystanki MUSZĄ się znajdować w pobliżu dużych osiedli. Kiedy w latach 70-tych zbudowano "przystanek" Łódź Arturówek, było to jedyne zaludnione miejsce w okolicy. Była tam też krańcówka tramwaju. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Pięćset metrów (wzdłuż toru) na północ jest duże osiedle Radogoszcz Wschód, a przy obecnym przystanku Łódź Arturówek psy dupami szczekają. Poza tym ten przystanek jest ulokowany wysoko na nasypie, trzeba wchodzić po stromych schodach - co z ewentualnymi pasażerami na wózkach?
  Odsyłanie pasażerów z osiedla Radogoszcz Wschód na przystanek Radogoszcz Zachód (ok. 2,5 km pieszo) jest przejawem jakiegoś obłędnego myślenia.
  Może całkiem nie budować przystanków? Kolej będzie jeździła szybciej, wagony nie będą się niszczyć.
  DLA KOGO SĄ PLK? LUDZIE POPUKAJCIE SIĘ W TE PUSTE GŁOWY ZANIM POWIECEI COŚ TAK GŁUPIEGO.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nygus z Rdg

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

  Troche powchodzisz dojdziesz 500 metrow to pare kilo Ci z d*** zejdzie nygusie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to proste

  lodzianin jeszcze pracujacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Przystanek Radogosz Wschod musi byc obok kilkunastotysiecznego osiedla !!Jeden tor i jeden peron to coc nie nieosiagalnego?Radogosz Zachod juz buduje przystanek.Glowa do gory!!!Stacja Arturowek...rozwiń całość

  Przystanek Radogosz Wschod musi byc obok kilkunastotysiecznego osiedla !!Jeden tor i jeden peron to coc nie nieosiagalnego?Radogosz Zachod juz buduje przystanek.Glowa do gory!!!Stacja Arturowek moze na razie byc ale gdy okaze sie ze jest nie wykorzystywana po poprostupociagi nie beda tam stawac.Z zabiurka wszystko jes cacy.My mieszkancy widzimy to juz znaszych okien!!!!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo proste

  koli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  Ludzie z Radogoszcza nie beda tam wsiadac bo pociag sie nie bedzie zatrzymywał fajny jestes !!! a coz tymi ktorzy beda korzystac osle tez nie bedzie sie zatrzymywał??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marysin a nie Radegast

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  Historyczna nazwa to Marysin, przemianowany przez Kropę na Radegast


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radogoszcz nie Marysin

  EZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

  To nie Kropa lecz Niemcy nazwali tę stację Radegast

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo dla autora

  daniel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 13

  Poruszył ciekawą kwestię, mam nadzieję że w przyszłości powstanie przystanek Radogoszcz-Wschód

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  artykuł

  Bart (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 9

  fajny artykuł.

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny