Monopolis w Łodzi finiszuje: biura, restauracje, dużo kultury i zieleni w dawnym Polmosie przy Kopcińskiego w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (31 zdjęć)
Dobiega końca budowa potężnego kompleksu biurowego Monopolis w zabytkowych, pofabrycznych budynkach Polmosu u zbiegu ul. Kopcińskiego i al. Piłsudskiego w Łodzi. Sercem centrum będzie pasaż z zielenią, restauracjami, kawiarniami, winiarniami, parkingami, muzeum, teatrem, amfiteatrem pod niebem i galerią miejską, co oznacza, że inwestor w dużym stopniu postawił też na kulturę. Otwarcie kompleksu ma nastąpić do końca tego roku.

Krzysztof Witkowski, prezes firmy deweloperskiej Virako, która jest inwestorem, nie ujawnia kosztów budowy. Zaznacza jedynie, że po Manufakturze jest to druga pod względem wielkości tego typu inwestycja w Łodzi. Prace konstrukcyjne dobiegły końca i zaczęły się prace wykończeniowe. Ogrom i rozmach robót zdumiewają.

Chodzi o to, że nie tylko odnowiono rzadkiej urody budynki pofabryczne z tak typowej dla Łodzi czerwonej cegły, lecz także wykonano długi pasaż biegnący – równolegle do ul. Kopcińskiego – przez znaczną część kompleksu. Aby go wykonać trzeba było wybrać ziemię aż na cztery metry głębokości. To zaś oznaczało, że trzy budynki pofabryczne... zawisłyby w powietrzu. Dlatego specjalną techniką dobudowano pod nimi betonowe fundamenty.

Podczas prac remontowo-budowlanych w piwnicach o ciekawych stropach kolebkowych – będą tam restauracje - odkryto stylowe arkady, o których nikt nie wiedział, ponieważ zostały zamurowane. Oczywiście odsłonięto je i przywrócono dawną świetność. To najciekawsze odkrycie w trakcie robót.

Jak nas poinformował prezes Witkowski, na mającej 1,5 ha nieruchomości znajduje się siedem budynków pofabrycznych. Kompleks będzie miał 29 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego na biura przypadnie 24 tys. m kw. Będą się one mieścić zarówno w starych budynkach pofabrycznych, jak i w dwóch nowych, które powstaną w ramach drugiego i trzeciego etapu budowy. Kończący się etap pierwszy to przywrócenie świetności dawnym obiektom pofabrycznym.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-13T20:24:10 02:00, Gogol:

Kolejne centrum handlowe w wyludniającym się mieście... Może od razu zróbcie je po ukraińsku, w końcu ich tu już z 20% mieszkańców... będzie szansa że ktoś tam zajrzy...

2019-06-14T13:12:30 02:00, Jożem:

Masz problem z adaptacją w nowych realiach? To może o tym napisz, zamiast wydobywać z siebie jęki cierpienia podczas masowej produkcji wypocin z doopy nie mających pokrycia w rzeczywistości. Tak cię lęki zdominowały, że usadowiłeś się w realiach z zeszłej dekady i upubliczniasz legendy i mity z pradziejów, jakoby właśnie miały miejsce. Zrób coś fajnego dla siebie i innych, zamiast na siłę " błyszczeć" w internetach

2019-06-15T16:58:13 02:00, Gość:

Łódź się nie wyludnia od wielu lat . Większość mieszkańców jest za zmianami jakie zachodzą w mieście co pokazały wybory na prezydenta miasta . Poza tym Łódź zaczyna błyszczeć na tle innych miast .

25 czerwca, 15:07, relista:

Niecałe 30% głosowało za ekipą pani Z. Reszta miała to w dooopie.

A jak na PIS głosowało 30% to było taaaaaaaaaaaak dużo osób. Ciekawe nie???

r
relista
2019-06-13T20:24:10 02:00, Gogol:

Kolejne centrum handlowe w wyludniającym się mieście... Może od razu zróbcie je po ukraińsku, w końcu ich tu już z 20% mieszkańców... będzie szansa że ktoś tam zajrzy...

2019-06-14T13:12:30 02:00, Jożem:

Masz problem z adaptacją w nowych realiach? To może o tym napisz, zamiast wydobywać z siebie jęki cierpienia podczas masowej produkcji wypocin z doopy nie mających pokrycia w rzeczywistości. Tak cię lęki zdominowały, że usadowiłeś się w realiach z zeszłej dekady i upubliczniasz legendy i mity z pradziejów, jakoby właśnie miały miejsce. Zrób coś fajnego dla siebie i innych, zamiast na siłę " błyszczeć" w internetach

2019-06-15T16:58:13 02:00, Gość:

Łódź się nie wyludnia od wielu lat . Większość mieszkańców jest za zmianami jakie zachodzą w mieście co pokazały wybory na prezydenta miasta . Poza tym Łódź zaczyna błyszczeć na tle innych miast .

Niecałe 30% głosowało za ekipą pani Z. Reszta miała to w dooopie.

G
Gość
2019-06-13T20:24:10 02:00, Gogol:

Kolejne centrum handlowe w wyludniającym się mieście... Może od razu zróbcie je po ukraińsku, w końcu ich tu już z 20% mieszkańców... będzie szansa że ktoś tam zajrzy...

2019-06-14T13:12:30 02:00, Jożem:

Masz problem z adaptacją w nowych realiach? To może o tym napisz, zamiast wydobywać z siebie jęki cierpienia podczas masowej produkcji wypocin z doopy nie mających pokrycia w rzeczywistości. Tak cię lęki zdominowały, że usadowiłeś się w realiach z zeszłej dekady i upubliczniasz legendy i mity z pradziejów, jakoby właśnie miały miejsce. Zrób coś fajnego dla siebie i innych, zamiast na siłę " błyszczeć" w internetach

Łódź się nie wyludnia od wielu lat . Większość mieszkańców jest za zmianami jakie zachodzą w mieście co pokazały wybory na prezydenta miasta . Poza tym Łódź zaczyna błyszczeć na tle innych miast .

J
Jożem
2019-06-13T20:24:10 02:00, Gogol:

Kolejne centrum handlowe w wyludniającym się mieście... Może od razu zróbcie je po ukraińsku, w końcu ich tu już z 20% mieszkańców... będzie szansa że ktoś tam zajrzy...

Masz problem z adaptacją w nowych realiach? To może o tym napisz, zamiast wydobywać z siebie jęki cierpienia podczas masowej produkcji wypocin z doopy nie mających pokrycia w rzeczywistości. Tak cię lęki zdominowały, że usadowiłeś się w realiach z zeszłej dekady i upubliczniasz legendy i mity z pradziejów, jakoby właśnie miały miejsce. Zrób coś fajnego dla siebie i innych, zamiast na siłę " błyszczeć" w internetach

G
Gość
2019-06-13T20:47:05 02:00, pc:

kiedyś produkowano tam wódki i spirytus kupowany przez cały świat

smakosze gorzaly z calego Swiata tlumnie zjezdzali do Lodzi aby pokosztowac trunku slynnego na caly Swiat

G
Gość

A parking gdzie będzie?

p
pc

kiedyś produkowano tam wódki i spirytus kupowany przez cały świat

G
Gogol

Kolejne centrum handlowe w wyludniającym się mieście... Może od razu zróbcie je po ukraińsku, w końcu ich tu już z 20% mieszkańców... będzie szansa że ktoś tam zajrzy...

G
Gość

Dobrze, że napisaliście o tej zieleni. Bo tak naprawdę zieleń w miastach , w tym stare , niedobre trawniki ( które nazywane są sralnią dla psów ) okazują sie bardzo ważne dla całego miejskiego ekosystemu. Tylko jest z tą zielenią jeden wielki problem . TRZEBA JĄ UTRZYMYWAĆ A BETONU NIE.

Dodaj ogłoszenie