MPK Łódź. Wielka wymiana taboru. Kupują tramwaje i autobusy

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Tramwaj NF6D sprawdził się na łódzkich ulicach. Przez kilka miesięcy testów nie miał żadnej awarii
Tramwaj NF6D sprawdził się na łódzkich ulicach. Przez kilka miesięcy testów nie miał żadnej awarii Materiały MPK
Udostępnij:
Spółka MPK Łódź podpisała umowę na zakup 34 używanych tramwajów z niemieckiego miasta Bochum. Pierwsze mają przyjechać pod koniec lipca. Rozpisany został również przetarg na 70 nowych autobusów. Trwa dostawa 12 nowych tramwajów, a w planie jest dostawa kolejnych 30 wagonów.

Do przetargu na zakup używanych tramwajów typu NF6D zgłosiła się tylko jedna firma. To niemiecka Bogestra z siedzibą w Bochum, która zaoferowała 34 tramwaje za 3,15 mln euro i wygrała przetarg. Umowa została podpisana, a wstępne ustalenia mówią, że pierwsze używane składy powinny być dostarczone pod koniec lipca. Trwa ustalanie harmonogramu dostaw. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku do Łodzi przywiezionych będzie 15 używanych tramwajów. Pozostałe w kolejnym roku. To tabor, który został wyprodukowany na początku lub w połowie lat 90. XX wieku. Zastąpi wysłużone wagony typu 805.

Tramwaj NF6D z Bochum już jeździ po Łodzi. Został kupiony za 100 tys. euro. Przystosowanie go do łódzkich warunków kosztowało 250 tys. zł. To niewielkie koszty, bo nowy tramwaj prosto z fabryki kosztuje 8 mln zł. Tramwaj NF6D sprawdził się na łódzkich ulicach. Przez kilka miesięcy testów nie miał żadnej awarii. To pojazdy niskopodłogowe, które mają więcej miejsc siedzących niż produkowany obecnie tabor. Wadą jest brak klimatyzacji.

Klimatyzację mają natomiast nowoczesne tramwaje z bydgoskiej fabryki firmy Pesa. Spółka MPK Łódź zamówiła 12 takich tramwajów za 99,6 mln zł. Pierwsza z pes przyjechała na wielkiej lawecie w styczniu. Pozostałe mają być dostarczone w tym roku. Tramwaje te różnią się od tych, które MPK kupiła do obsługi trasy W-Z. Więcej jest w nich miejsc siedzących. Są dodatkowe miejsca dla wózków. Zamontowano diodowe podświetlanie poręczy. Na zewnątrz są lampy doświetlające peron przystanku, gdy jest ciemno. Kabina motorniczego jest bardziej komfortowa.

W tym roku ma być rozpisany przetarg na kolejnych 30 składów w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi”. Program ten, oprócz kupna pojazdów, obejmuje remont 11 km torów, jezdni i chodników oraz budowę 2 km nowych torowisk na ulicach Nowowęglowej i Broniewskiego. Przebudowana zostanie też zajezdnia na Chocianowicach. Cały projekt ma się zakończyć w 2021 r. i kosztować 660 mln zł.

MPK kupuje również autobusy. Każdego roku przewoźnik ma wymieniać 10 proc. starego taboru na nowy (35 autobusów rocznie). W ubiegłym roku MPK nie kupiło jednak nowych pojazdów, dlatego teraz ma nabyć 70 autobusów. Przetarg już został rozpisany. Dotyczy 26 jednoczłonowych autobusów 12-metrowych (90 miejsc siedzących) i 20 przegubowych autobusów 18-metrowych (140-150 siedzeń). MPK chce je wynająć na 10 lat, z możliwością późniejszego wykupu.

Oferty w tym przetargu można składać do 10 kwietnia. Natomiast do 6 kwietnia mogą składać oferty producenci miniautobusów. MPK chce kupić 24 małe autobusy o długości do 8,5 metra (50-60 miejsc siedzących). Małe autobusy powinny być dostarczone do Łodzi w tym roku, większe w 2019 r.

Po Łodzi codziennie jeździ około 350 autobusów i 250 tramwajów.

Nowoczesne tramwaje dla Łodzi produkuje bydgoska PESA

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku
Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku
Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiesiek
Łódzkie MPK to bród i smród zobaczcie krańcówkę na szczecińskiej.
Na przystankach kupa śniegu i palacze tytoniu (kierowcy i pasażerowie) pod wiatą. Dla kogo jest ten zakaz palenia?
J
Ja85
Osinobusem to twoją starą na szosę wywozili. A że klientów kiłą zarażała, to została tylko jaka atrakcja dla lokalnego koła ONR.
Raz po pijaku zasnęła na szosie i ją bezpański kundel wyruchał. Tak zostałeś poczęty i dzięki temu psie urodziłeś się.
j
ja85
Ty jesteś lumpem śmieciu.
Nie szczaj w tramwaju na siedzenie jak wracasz zachlany po robocie, to będzie dobrze.
T
Ten rodzaj transportu...
...zbiorowego powinien być już dawno wygaszany. Wagony kosztują majątek, są kilka razy droższe od autobusów. Podobnie infrastruktura szynowa i jej utrzymanie. W razie awarii tramwaj tramwaju nie ominie. Torowiska zajmują w większości wydzielone miejsce niedostępne dla innego rodzaju komunikacji zbiorowej. W nagłych wypadkach brak możliwości zmiany trasy. Zamiast się skupić na migracji transportu w kierunku autobusów elektrycznych (nie trolejbusów) i zlikwidować te pajęczyny wiszące nad skrzyżowaniami, a z torowisk uczynić bus pasy tańsze w utrzymaniu, to wciąż wspiera się ten przestarzały i nieadekwatny do potrzeb współczesnego miasta środek transportu. Brawo Łódź - miasto durnych decyzji i braku pomysłu na przyszłość!
"mankamętem"
Internet tworzy takie "postępy"...
T
To jest właśnie
SKANSEN
d
der
Skąd taka informacja ?
Tramwaj NF6D sprawdził się na łódzkich ulicach. Przez kilka miesięcy testów nie miał żadnej awarii.
Bo z tego co wiadomo ten tramwaj miał wiele awarii a nawet wykolejenia
z
złośliwy
Jak Ja85 do babci na wieś z ojcem jechał
T
Toro
Jednak zamiast ściągać tramwaje na lawetach z Niemiec (i raczej wątpię, żeby Niemiec płakał jak sprzedawał) lepiej skupić się na inwestowaniu w kolejne Pesy, bo to są tramwaje na miarę XXI wieku. Bo chyba raczej mamy aspiracje być nowoczesnym miastem, a nie skansenem.
T
To i tak...
...kilka razy taniej niż jeden tramwaj...
..
Te same. Niemcy je (w większości) wyremontowali ale że dostali kasę na nowe to te popchnęli do Polski za grosze. Miło z ich strony
E
Edd
Panu Andrzejwi nie chodziło pewnie o zabieraniu pasów samochodą osobowym. Tylko zastąpieniu torów pasem asfaltu co jest dużo tańszym rozwiązaniem do budowy a zwłaszcza szybsze w budowie. Wiem pewnie powiecie chcesz zasfaltować miasto, ale w czym jest asfalt gorszy od torowiska, które też generuje chałas. Oczywiście zielone torowiska są ładne, ale w Łodzi mamy ich bardzo mało i nigdy nie będziemy ich mieć w całym mieście. Dodatko w miejscach tych buspasów(dawniej torów) można się zastanowić nad trolejbusami mankamętem mogą być linie trakcyjne. W przyszłości można zastosować autobusy elektryczne a w jezdni za stanowić się nad punktami ładowania indukcyjnego np podczas postoju na skrzyżowaniu. Wart się zastanowić czy może wyjść taniej. Problem może być tylko pobór energi a za tym koszty utrzymania. Kolejnym problemem tego rozwiązania jest ilość miejsc w takich autobuusach czy są w stanie obsłużyć wszystkich mieszkańców. Oczywiście można to rozwiązać częstotliwością. Jeżeli chodzi o awaryjność busów czy trolejbusów wszycy Łodzianie którzy rególarnie jeżdżą tramwajami wiedzą jak tramwaje są awaryjne. Pan Andrzej podał bardzo dobry przykład w wyniku awari jednego tramwaju stoi całe miasto. Pewnie powiesz taki autobus będzie stał w korku. Otóż nie bedzie na pasie w miejscu gdzie były tory. Problemem też są skrzyżowania tam gdzie są tory tworzą się garby koleiny spowalnia to bardzo ruch aut osobowych w naszym mieście. Zaletą autobusów jest też ruszanie zanim, kilka ton trmawaju ruszy do przodu zapala się czerwone. Oczywiście są to tylko moje rozmyślania fajnie by było gdyby jacyś specjaliści (profesjonalni zawodowi) policzyli koszty a) budowy pasa asfaltu (trakcja w przypadku trolejbusów) vs torowisko, zielone torowisko b) koszt eksploatacji(energia,amortyzacja, serwis) i awaryjność c)koszt zakupu autobus lub trolejbus lub vs tramwaju przemnożone przez liczbę osób które mogą się zmieścić. d) zbilansować co w dłuższej perspektywie b3dzie nas mniej kosztować. Jeżeli koszty były by podobne lub zbiżone zastanowić się co jest bardziej efektywne niezawodne.
B
Bilet.
Czy to są tramwaje, w których wykryto uszkodzenia osi napędowych, co skutkuje koniecznością wymiany całych zestawów kołowych? W 2016 roku w Bochum wycofano 40 tramwajów, które wymagały poważnego remontu, gdyż nie nadawały się do użytku ze względów bezpieczeństwa.
E
Edd
Ale ja nie wiem o co chodzi skąd mamy wiedzieć o czymś o czym domniemanie pan/pani wie.
p
ppp
Lumpa to sobie szukaj w swojej rodzinie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie