MPK Łódź wyjaśnia sytuację z udziałem kontrolerów z 19...

  MPK Łódź wyjaśnia sytuację z udziałem kontrolerów z 19 kwietnia 2017 roku

  dem

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Holod

  MPK Łódź podjęło się przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego sytuacji mającej miejsce w środę, 19 kwietnia. Sprawa kontroli biletów w tramwaju linii 12B została nagłośniona przez TVN24.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Holod

  Sebastian Grochala rzecznik MPK informuje, że pomimo próśb nie zgłosił się do miejskiego przewoźnika twórca nagrania. W związku z czym opiera się on jedynie na materiale udostępnionym przez TVN24. Niestety z powodu uszkodzenia monitoringu nie ma nagrania z tramwaju.

  Do tej pory do MPK nie zgłosił się ze skargą żaden z bohaterów nagrania, dysponujemy jedynie raportami kontrolerów oraz oświadczeniem jednego ze świadków zgłoszenia - pasażera.

  Oto treść oświadczenia świadka (pisownia oryginalna):

  "Oświadczam, że byłem świadkiem zdarzenia w dniu 19.04.2017 r.
  około godziny 11:10 na przystanku Gdańska - Skłodowskiej Curie. Widziałem z tramwaju nr 12 jak mężczyzna szarpał za włosy lub kaptur młodą kobietę próbując ją pociągnąć lub uderzyć. Na pomoc kobiecie wybiegł wysoki mężczyzna..
  Zgłosiłem się na prośbę MPK, która była emitowana w TVN24.
  Jestem gotowy złożyć zeznania na policji."

  Relacje kontrolerów pozwalają na opisanie sytuacji w następujący sposób (tego na nagraniu w TVN24 nie ma ponieważ zarejestrowane zdarzenia dzieją się na przystanku):

  Kontrolerka i kontroler dokonywali czynności służbowych w tramwaju linii 12B. Kontrola biletów rozpoczęła się na wysokości przystanku Kopernika - Tabacco. Kontrolerka pracowała na początku tramwaju, a kontroler z tyłu.

  Kontrolerka ujawniła pasażerkę jadącą bez ważnego biletu. Wyczuwała od niej zapach alkoholu. Poprosiła ją o dokumenty, dzięki którym mogłaby wypisać jej wezwanie do wniesienia mandatu za przejazd bez biletu. Pasażerka odmówiła informując, że nie ma zamiaru okazywać dokumentów oraz że wysiada na najbliższym przystanku.

  W tym czasie do kobiet podszedł starszy mężczyzna, który siedział kilka siedzeń od kontrolerki i nie był objęty jeszcze kontrolą biletów. Nadepnął z premedytacją kontrolerkę i powiedział głośno do kontrolerki "Czemu mnie Pani depcze?". W tym samym czasie otworzyły się drzwi tramwaju (kontrolerka stała do nich tyłem, ponieważ nie chciała wypuścić gapowiczki z tramwaju) i wówczas z jednej strony gapowiczka chciała wypchnąć kontrolerkę z pojazdu torując sobie tym samym drogę ucieczki, a wspomniany wcześniej mężczyzna złapał ją za kurtkę i pomagał kobiecie w wypchnięciu kontrolerki z pojazdu. Udało im się.

  Kontrolerka zajęła się gapowiczką idąc z nią pod wiatę przystankową, zaś mężczyzna oddalił się. Z uwagi na to, ze gapowiczka nie chciała okazać kontrolerce dokumentów na miejsce wezwany został patrol policji. Kobiety czekały pod wiatą przystankową.

  W tym czasie na przystanek wrócił wspomniany wcześniej mężczyzna. W ustach miał zapalonego papierosa. Złapał kontrolerkę i próbował oparzyć ją najpierw w twarz a potem w rękę. Dodatkowo gapowiczka chciała wykorzystać tę sytuację aby uciec z przystanku.

  Ten atak mężczyzny na kontrolerkę zauważył kontroler, który w tym czasie wystawiał wezwanie mężczyźnie jadącemu bez biletu. Przerwał kontrolę, opuścił tramwaj i ruszył z pomocą kontrolerce.

  Dobiegł do mężczyzny i odepchnął go, po czym mężczyzna przewrócił się, upuszczając papierosa oraz okulary. Kontroler zajął się wtedy pomocą w zatrzymaniu gapowiczki, która cały czas próbowała uciec z przystanku.

  Po chwili mężczyzna wstał i znowu (po raz trzeci) zaatakował kontrolerkę - wtedy kontroler złapał go i kolejny raz odciągnął od kontrolerki.

  Dopiero ten fragment zdarzenia jest widoczny na nagraniu udostępnionym przez TVN24. Film nie pokazuje tego, co działo się wcześniej.  Kontroler jedną ręką trzymał gapowiczkę, zaś drugą ręką zabezpieczał mężczyznę, którego kontrolerzy postanowili przekazać w ręce policji. Dodatkowo z palca mężczyzny w skutek zadrapania zaczęła płynąć krew. Mężczyzna wycierał zakrwawioną rękę w ubrania kontrolerów.

  Po chwili na miejsce przyjechało pogotowie oraz Policja. Pogotowie opatrzyło rękę mężczyzny. Policja spisała dane gapowiczki i mężczyzny oraz przekazała dane gapowiczki kontrolerom, którzy wypisali jej wezwanie do opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu.

  Kontrolerka złożyła na IV komisariacie zawiadomienie o napaść, usiłowanie uszkodzenia ciała oraz uniemożliwienie wykonywania czynności służbowych.

  Do opisywanych zdarzeń zastrzeżeń nie zgłosiła również gapowiczka ani mężczyzna, którzy stali się bohaterami nagrania a wydawałoby się, że to oni w pierwszej kolejności powinni być zainteresowani wyjaśnieniem sprawy...

  Rzecznik MPK mówi, że po raz kolejny w mediach opisywana jest historia o pasażerach pobitych bądź skrzywdzonych przez kontrolerów powielając niewłaściwą wersję zdarzeń.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kanary łodzkiec

  Gutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Do mnie nie dochodzą boją się ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontrolerzy łódzkie

  Gutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Kontrolerzy MPK Łódź nie ubrani służbowo zachowują się jak żwierzyna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahq

  Haha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  No tak . Tarasowanie przejścia było ok a wypchniecie tego nieroba juz nie. Ona nie ma prawa zasłaniać mi wyjścia może jadę do lekarza bo się źle czuje. Z może nie znam miasta i dojadę gdzieś i...rozwiń całość

  No tak . Tarasowanie przejścia było ok a wypchniecie tego nieroba juz nie. Ona nie ma prawa zasłaniać mi wyjścia może jadę do lekarza bo się źle czuje. Z może nie znam miasta i dojadę gdzieś i się zgubie. Nie ma prawa mnie zatrzymać nie jest z policji. Inna sprawa jest brak posiadania biletu. Ale każdemu może się zdążyć. Panu była pijana należy jej się współczuć choroby raczej i pomoc. Zero empatii! Kiedyś śmierdzący nawalony facet przewrócił się w tramwaju. Tylko ja mu pomogłam ! Wszyscy potrafili się tylko gapic! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haha MPK ;-)

  Krystek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Dlaczego nie ma zeznań gapowicza, którego w trakcie zajścia spisywał rzekomo kontroler?
  - jego tożsamość jest przecież znana MPK bo przecież kanar wypisywal mu mandat. Skoro kamer widział wszystko...rozwiń całość

  Dlaczego nie ma zeznań gapowicza, którego w trakcie zajścia spisywał rzekomo kontroler?
  - jego tożsamość jest przecież znana MPK bo przecież kanar wypisywal mu mandat. Skoro kamer widział wszystko to i ten jegomość również zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na pewno

  100% (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  ale ściema MPK

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Monitoring

  Pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Czemu za każdym razem monitoring nie działa bo jest niby uszkodzony?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez biletu

  tt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  Kontrolerzy powinni być tylko ze umundurowani nie powinno się legitymować osobom ubranych w ciuchy cywilne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko działa.

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  I monitoring w MPK i system sterowania ruchem. Łódź k...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kanary powinni mieć mundury jak MPK.

  Policja też już w krzakach nie siedzi. A kiedy vywilizacja dotrze do MPK? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mundury

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Potrafisz to uzasadnić? Czy mundur kontrolera ma kasować bilet gapowiczowi?A może chodzi tylko o sygnalizowanie konieczności ucieczki złodzieja?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te darmozjady bez wykształcenia

  Te darmozjady bez wykształcenia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

  Te darmozjady bez wykształcenia juz kiedyś miały mundury. Zakładali tylko w momencie legitymowania pasażerów co było sprzeczne z regulaminem. Ciekawe dlaczego kanaryjskie w pociągu ma mundur....rozwiń całość

  Te darmozjady bez wykształcenia juz kiedyś miały mundury. Zakładali tylko w momencie legitymowania pasażerów co było sprzeczne z regulaminem. Ciekawe dlaczego kanaryjskie w pociągu ma mundur. Może chcesz mnie wylegitymowac albo powiesz mi ze jesteś policjantem nie dość że weźmiesz sobie mój dowód i kredyt sobie zaciągniesz to jeszcze sobie pomacasz w celu "przeszukankania"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp

  Po studiach ;) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Darmozjady to Ci którzy nie pracują i ciągną pieniądze z państwa. Nie jeden kontroler tam pracuje który także dorabia a nawet jest po studiach. Sądząc po tym komentarzu Pan nie jest po studiach...rozwiń całość

  Darmozjady to Ci którzy nie pracują i ciągną pieniądze z państwa. Nie jeden kontroler tam pracuje który także dorabia a nawet jest po studiach. Sądząc po tym komentarzu Pan nie jest po studiach więc ja bym brała pracę jaką jest na Pana miejscu by nie być darmozjadem może kontroler biletów całkiem fajne zarobkizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontrolerzy są ordynarni i agresywni!!!

  Maja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  W dn. 22.03.2017 ok 19.30 w tramwaju linii 16 w kierunku Kurczaków, na przystanku Zachodnia -Zielona byłam świadkiem ordynarnego odezwania się kontrolera do młodego mężczyzny, który nie usunął się...rozwiń całość

  W dn. 22.03.2017 ok 19.30 w tramwaju linii 16 w kierunku Kurczaków, na przystanku Zachodnia -Zielona byłam świadkiem ordynarnego odezwania się kontrolera do młodego mężczyzny, który nie usunął się z drogi wielkiemu, grubemu kontrolerowi, który przepychał się do kolegi. W tramwaju było dosyć tłoczno, grubasowi się spieszyło bo "złapał" kogoś bez biletu. Młody człowiek podróżował z żoną, trzymał spore zakupy. Usłyszał od grubasa: "A ty co, dymu szukasz? Chcesz też wysiąść?" Napisałam skargę, do dziś nie otrzymałam odpowiedzi. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwo ma krótkie nogi

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Sama się gubisz. Chciał się dostać do kolegi czy złapał kogoś bez biletu?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo