Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK w Łodzi wydało książkę dla dzieci. Dla 8-latków, którzy nigdy nie jechali tramwajem. I nie tylko dla nich. Historia Helenki od Helenowa

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W czwartek książki trafiły do bywalców akademii MPK – uczestników zajęć feryjnych w Szkole Podstawowej nr 12. Muzeum odwiedzili autorzy tego wydawnictwa
W czwartek książki trafiły do bywalców akademii MPK – uczestników zajęć feryjnych w Szkole Podstawowej nr 12. Muzeum odwiedzili autorzy tego wydawnictwa Grzegorz Gałasiński
MPK Łódź po raz pierwszy wydało książkę dla dzieci. Otrzymują ją uczniowie, którzy biorą udział w warsztatach Akademii Miejskiego Podróżnika w Muzeum Komunikacji Miejskiej. W czwartek (21 lutego) w jego siedzibie, przy ul. Wierzbowej 51, pojawili się uczestnicy zajęć feryjnych ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Autorami książki „Łódzkim tramwajem przez 120 lat” są Karolina i Hans Lijklema, którzy stworzyli już publikacje dla Tramwajów Warszawskich oraz dla Metra Warszawskiego. W swoich książkach utalentowane małżeństwo promuje podróżowanie komunikacją miejską.

Ośmiolatki, które nigdy nie jechały tramwajem

– Z racji tego, że mąż jest Holendrem, nasza rodzina jest trochę inna. Nie każdy musi mieć samochód i my go nie mamy. Poruszamy się komunikacją miejską, w związku z tym nasze książki są autentyczne – opowiadała w czwartek Karolina Lijklema. – Na spotkaniach z czytelnikami w Warszawie okazało się, że są dzieci, które mają już 8 lat, a jeszcze nigdy nie jechały tramwajem. To dla nich właśnie warto pisać takie książki.

Dzieci ze szkół podstawowych są jak najbardziej właściwą grupą do przekonywania, że warto korzystać z usług łódzkiego MPK. W naszym mieście nie ma bowiem ścisłej rejonizacji i bardzo często uczeń wcale nie chodzi na lekcje do najbliższej podstawówki. Dojeżdża za to w inny rejon Łodzi – autem z rodzicem lub tramwajem czy autobusem.

Bohaterką Helena, bo pierwszy tramwaj był do Helenowa

Bohaterką książki „ Łódzkim tramwajem przez 120 lat” jest Helena, której rodzice i dziadek są motorniczymi. Rodzina związana z komunikacją miejską stanowi kanwę do opowieści o historii łódzkich tramwajów, a tym samym o historii Łodzi.

- Ta książka opowiada częściowo o historii Łodzi, ponieważ historia komunikacji łączy się ściśle z historią miasta. Imię głównej bohaterki nie jest oczywiście przypadkowe. Nawiązuje ono do Parku Helenów, ponieważ właśnie tam jechał pierwszy tramwaj - wyjaśnia Karolina Lijklema. – Rodzina Heleny jest związana z komunikacją miejską, bo wiem, że w wielu łódzkich rodzinach jest tradycja przekazywania zawodu motorniczego z pokolenia na pokolenie.

Dwa tysiące egzemplarzy dla słuchaczy akademii MPK

Autorzy książki wpletli w treść książki sporo ciekawostek związanych z historią łódzkich tramwajów, m.in. układanie pierwszych torów tramwajowych, pierwszy kurs na motorniczego dla kobiet, uruchomienie zegarów elektrycznych dla motorniczych czy powstanie zakładowej orkiestry.

Młodzi czytelnicy dowiadują się również, jakie kolory miały dawniej łódzkie tramwaje, dlaczego poszczególne linie były oznaczane kolorami, a nie cyframi oraz co w komunikacji miejskiej znaczyło określenie „winogrona”.

Fabuła książki wiąże się z przyjazdem do Łodzi ekipy filmowej, realizującej film dokumentalny.

Autorami ilustracji do „tramwajowej” książki są również Karolina i Hans Lijklema. Tworzyli je przy pomocy... pałeczek do sushi.

Książka, wydana w liczbie 2 tysięcy sztuk, będzie przekazywana dzieciom uczestniczącym w Akademii Miejskiego Podróżnika. W czwartek egzemplarze tramwajowych przygód Helenki trafiły do korzystających z zajęć akademii uczestników ferii ze Szkoły Podstawowej nr 12 (z siedzibą przy ul. Jurewicza 1/3 na Widzewie-Wschodzie).

Akademia Miejskiego Podróżnika

Akademia Miejskiego Podróżnika to miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Łodzi przybliżają sobie zasady właściwych zachowań, poznają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej i podstawy ruchu drogowego.
Zapisy na zajęcia w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź są prowadzone pod adresem poczty elektronicznej [email protected] lub pod numerem telefonu 426721207.
Zajęcia akademii to przekazywanie wiedzy poprzez zabawę. Jej uczestnicy mają zajęcia m.in. przy makiecie miasteczka ruchu drogowego”, składają modele autobusu i tramwaju, dzieci śpiewają również piosenki o komunikacji. 1 lutego w ramach akademii odbyła się zabawa noworoczna dla uczniów z trzech podstawówek: nr 56, 173 i 199.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki