Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Animacji przenosi się do Wi-My

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Nie do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ale do Wi-My, dawnej Widzewskiej Manufaktury, przeprowadza się Se-ma-for Muzeum Animacji.

Muzeum Animacji zostało powołane przy słynnym oscarowym studiu Se-ma-for Produkcja Filmowa. Placówka działająca w budynku EC1 Południowy-Zachód, nieopodal niedoszłego studia Davida Lyncha, wyróżniona była w konkursie „Najlepszy produkt turystyczny - Certyfikat POT”, jej otwarcie znalazło się w gronie finalistów krajowego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2012, a ówczesny prezes studia Zbigniew Żmudzki otrzymał odznakę „Za zasługi dla turystyki”. Teraz, na skutek nieuregulowanych należności wobec miasta Fundacja musi opuścić obiekt. Ponadto łódzki magistrat dostał dotację na remont użyczonego Se-ma-forowi budynku i chce tam utworzyć Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnych (oddział Instytucji EC1 Miasto Kultury). Do końca września Se-ma-for ma zniknąć z EC1.

Muzeum Animacji Se-ma-for wyprowadza się z EC1. Przeniosą się na Piotrkowską

Zamiast do zaproponowanej przez miasto lokalizacji, Muzeum porozumiało się ze Stanisławem Zarębą, wiceprezesem Wi-My, która zmienia się w przestrzeń przyjazną dla twórców i kreatywnych inicjatyw. Eksponaty i kostiumy związane z najpopularniejszymi polskimi bajkami i nagradzanymi animacjami, a także całe wyposażenie jest zabezpieczane, pakowane i przewożone do postindustrialnych przestrzeni przy al. Piłsudskiego.

- Okazało się, że przestrzeń w Muzeum Włókiennictwa jest za mała. Rozważaliśmy różne lokalizacje, także jedną na Piotrkowskiej. W Wi-Mie znaleźliśmy dla siebie dwa razy więcej miejsca - przyznaje Julia Śniarowska, od niedawna dyrektor Muzeum Animacji Se-ma-for.

Wi-Ma zaoferowała „uciekinierom” rzeczywiście dużo miejsca. Muzeum otrzymało przestrzeń na piętrze, po sąsiedzku ze studiem WJTeam (nota bene założonym przez młodych filmowców, którzy doświadczenie zdobywali m.in. w studiu Se-ma-for). Obok, w miejscu restauracji „Łącznik”, powstanie se-ma-forowa restauracja, piętro niżej ulokuje się część produkcyjna studia. W planach jest, jeśli pozwolą na to fundusze, zajęcie trzeciego piętra i przekształcenie go w interaktywną część Muzeum.

Zajączek Parauszek od Se-ma-fora w łódzkiej Sukcesji [ZDJĘCIA]

Placówka może zacząć przyjmować gości około 20 września. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się natomiast wiosną 2017 roku, połączone z piątymi urodzinami instytucji. Być może Muzeum przejdzie do tego czasu metamorfozę. Wcześniej, w październiku, Se-ma-for zaproponuje swoje wydarzenia w ramach Festiwalu Światła „Light Move Festival” w Łodzi.

Przypomnijmy, że studio Se-ma-for Produkcja Filmowa, decyzją władz Łodzi, w roku 2008 ulokowane zostało na terenie EC1, co uchroniło je od likwidacji . Od czerwca tego roku trwały rozmowy o przeprowadzce do CMW.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 22-28 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki