Muzeum Miasta Łodzi digitalizuje swoje zbiory i umieszcza w internecie. Projekt "Dzielimy się Łodzią"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Grzegorz Gałasiński Dziennik Lodzki
Muzeum Miasta Łodzi digitalizuje i upowszechnia swoje zbiory w internecie. Przedsięwzięcie przygotowywane jest pod hasłem „Dzielimy się Łodzią”.

Spośród dziesiątków tysięcy obiektów z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi wybrano na razie sto pięćdziesiąt różnych przedmiotów, które poddano digitalizacji 2D i 3D, a następnie zaprezentowano ich odwzorowania jako wirtualne eksponaty. Jak podkreśla Muzeum, obiekty te łączy jedno: ilustrują Wystawę Rzemieślniczo-Przemysłową, która została zorganizowana w 1912 roku w Łodzi.

Strona internetowa digital.muzeum-lodz.pl ma umożliwić odwiedzanie poszczególnych pawilonów wystawienniczych i oglądanie udostępnionych tam eksponatów.

- Wiele z nich to przedmioty delikatne, wykonane z papieru, które - ze względu na szkodliwe działanie światła słonecznego - w oryginale mogą być prezentowane tylko przez kilka miesięcy. Inne, umieszczone są na wystawach stałych w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi - wyjaśnia instytucja.

W ramach projektu będzie można poznać wybrane zagadnienia z wystawy „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”, prezentowana w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi. Ekspozycja przedstawia dzieje miasta, które rozwijało się w spektakularnym tempie. „Wiele czynników, takich, jak polityka centralna, korzystne położenie geograficzne, dostęp do taniej siły roboczej wpłynęło na bezprecedensowe na ziemiach polskich przeobrażenie Łodzi” - opisuje wystawę Muzeum. - „Choć na wystawie dzieje miasta podzielone są na cztery obszary tematyczne (Ludzie, Metropolia, Postęp i Sukces), to żaden z nich nie mógłby zaistnieć w oderwaniu od łodzian, którzy swoją działalnością doprowadzili do rozwoju swojej „małej ojczyzny”. Mowa oczywiście o największych fabrykantach, którzy dzięki wykształceniu, praktyce, predyspozycjom i czynnikom zewnętrznym osiągali oszałamiające sukcesy. Na przykładzie działalności firm założonych przez najsłynniejszych łódzkich przemysłowców zaprezentujemy wybrane zagadnienia związane z działalnością wielkich łódzkich fabrykantów, o których więcej można się dowiedzieć na wspomnianej wystawie stałej”.

Proces digitalizacji wybranych obiektów odbył się w ramach zrealizowanego w minionym roku projektu Muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie