Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego zaprasza po remoncie gości [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Od piątku 2 października, po półrocznym zamknięciu, ale i trwającym trzy lata remoncie, zostanie udostępnione zwiedzającym Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się w Pałacu Poznańskiego. Na gości czeka już pierwsza nowa wystawa stała.

Otwarcie Muzeum i nowej wystawy zatytułowanej „Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś” odbywa się w 200. rocznicę nadania Łodzi tytułu miasta przemysłowego oraz w 45. rocznicę utworzenia instytucji, noszącej obecnie nazwę właśnie Muzeum Miasta Łodzi (wcześniej Muzeum Historii Miasta Łodzi). W sobotę i niedzielę, 3 i 4 października, „łódzki Luwr” będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę.

- Z dumą zapraszam łodzian do naszego Muzeum - mówi Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi. - Dzięki remontowi zyskaliśmy między innymi nowe przestrzenie wystawiennicze o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych, po dawnych magazynach. Zaplanowaliśmy w nich dwie nowe stałe wystawy. Pierwsza opowie o historii Łodzi na przestrzeni ostatnich dwustu lat, druga, której otwarcie przewidujemy w grudniu, poświęcona będzie historii rodziny Poznańskich.

W miniony wtorek uruchomiona została również nowa iluminacja pałacu Izraela Poznańskiego, składająca się z dwóch niezależnych układów. Pierwszy oświetla ściany budynku i składa się z blisko 30 punktów świetlnych rozmieszczonych na słupach i latarniach ulicznych. Druga część systemu, którego zadaniem jest prezentacja detali dachów mansardowych i odnowionych rzeźb, posiada 50 lamp. Wykonawca zastosował system tzw. iluminacji zalewowej, ponieważ Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na umieszczenie opraw świetlnych oraz okablowania bezpośrednio na elewacji pałacu ( jak to miało miejsce w przypadku iluminacji zamontowanej po remoncie pod koniec ubiegłego wieku). Zmieniają się godziny otwarcia Muzeum - będzie ono czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, po osiem godzin dziennie.

- Budynek przeszedł gruntowny remont, choć żeby wykończyć całość potrzeba jeszcze dużo czasu i środków - podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Gdy zaczynaliśmy prace, wiele pomieszczeń było w fatalnym stanie, dziś pałac wygląda zupełnie inaczej. Będziemy zabiegać o jego dalszy rozwój, także o remont kolejnych pomieszczeń, które zostaną odzyskane, gdy - mam nadzieję - urząd przeniesie się w nowe miejsce. Chciałabym też odtworzyć szklaną kopułę, która znajdowała się nad zimowym ogrodem, ale to już wymaga olbrzymich nakładów.

Podczas prac m.in. odnowiono elewację, wyremontowano dachy, wymieniono okna, balkony, wprowadzono system automatycznego opuszczania i podnoszenia żyrandoli w Sali Jadalnej, wybudowano nowe wejście od strony ulicy Zachodniej, powstały całkowicie odrestaurowane saloniki artystyczne, rozpoczęto odnawianie pałacowego ogrodu, zainstalowano windę, która umożliwi korzystanie z obiektu osobom z niepełnosprawnościami. Dotychczasowe prace w Pałacu Poznańskiego kosztowały blisko 30 mln zł, a koszt wykonania nowej wystawy stałej to około 2,6 mln zł.

Historia wspaniałego zabytku Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. Jego budowy podjął się Izrael Kalmanowicz Poznański, który w 1877 roku kupił dom stojący na rogu ulic Ogrodowej i Stodolnianej. Pierwszy projekt pałacu z 1888 roku jest dziełem Hilarego Majewskiego. Po dziesięciu latach obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga, architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki