Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyk Alan Parsons będzie jesienią kolejnym gościem łódzkiego festiwalu Soundedit

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Alan Parsons
Alan Parsons materiały prasowe festiwalu/marek hofman
Organizatorzy zaplanowanego na jesień w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ogłosili kolejnego gościa. Będzie nim brytyjski muzyk i producent, Alan Parsons.

Alan Parsons, jeden z najwybitniejszych producentów muzycznych, spotka się z uczestnikami łódzkiego festiwalu, odbierze statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem, a występ Alan Parsons Live Project uświetni wieczór 23 października w klubie Wytwórnia. Uczestnicy usłyszą zatem takie przeboje, jak „Don’t Answer Me”, „I Robot”, „Psychobabble” „Sirius”, „Eye In The Sky” i inne.

Alan Parsons Project to zespół założony przez Alana Parsonsa i Erica Woolfsona (kompozytor, autor tekstów) w 1975 roku. Początkowo był to projekt stricte studyjny. Grupa - wspomniany duet plus muzycy sesyjni - skupiła na realizacjach płyt. Pierwszy oficjalny występ odbył się dopiero w 1990 roku.

Zespół wydał dwanaście albumów studyjnych. Muzyka na nich zawarta jest określana jako rock progresywny, art rock lub soft rock. W większości były to albumy tematyczne, inspirowane na przykład literaturą lub sylwetkami pisarzy: Edgar Alan Poe - płyta „Tales of Mystery and Imagination” z 1976 roku, Isaac Asimov - płyta „I Robot” z 1977 roku. Popularność projektu rosła z roku na rok, przyczyniła się do tego między innymi płyta „Eye in the Sky” wydana w 1982 roku. Jednak największy sukces komercyjny przyniósł album „Ammonia Avenue” z 1984 roku. To na nim zamieszczono piosenkę „Don’t Answer Me”, do której zrealizowano charakterystyczny, niezapomniany wideoklip.

W wyniku różnic dotyczących kwestii artystycznych grupa rozpadła się. Alan Parsons i Eric Woolfson kontynuowali kariery solowe. Alan skupił się na Alan Parsons Band, Eric na kolejnych concept albumach, musicalach i reedycjach płyt Alan Parsons Project. Woolfson zmarł w 2009 roku.

Alan Parsons karierę zawodową rozpoczął mając osiemnaście lat. Jako asystent inżyniera dźwięku został przyjęty w słynnym studiu Abbey Road. Pracował przy arcyważnych dla historii muzyki rockowej płytach: „Abbey Road” The Beatles, „Atom Heart Mother” oraz „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd. Jako producent współpracował z takimi zespołami i wykonawcami jak: Pilot, Cockney Rebel, Al Stewart, John Miles, Ambrosia, Steven Wilson. By skupić się na Alan Parsons Project, odrzucił propozycję pracy przy albumie „Wish You Were Here” Pink Floyd.

Artysta był wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, pełnił funkcję wiceprezesa EMI Studio Group, jest zapraszany na spotkania i warsztaty branżowe na całym świecie, aktywnie koncertuje. Tegoroczny występ w Łodzi będzie pierwszym klubowym koncertem Alan Parsons Live Project w Polsce.

Podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Alan Parsons podzieli się swym przebogatym doświadczeniem z uczestnikami festiwalu. Odbierze również nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem za całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej.

Koncert Alan Parsons Live Project rozpocznie się o godz. 19 w klubie Wytwórnia, 23 października (piątek). Pierwsza pula biletów jest już dostępna: 159 zł - miejsca siedzące na balkonie, 129 zł - miejsca stojące.

Wcześniej poinformowano, że gościem festiwalu będzie także wokalista, aktor i kompozytor Marc Almond, który wystąpi w Łodzi 24 października. Autor wielu przebojów był między innymi współtwórcą słynnego duetu Soft Cell. Jego koncert poprzedzi uroczysta gala wręczenia statuetek Człowieka ze Złotym Uchem. Piosenkarz będzie promował najnowszą płytę „Chaos and a Dancing Star”.

Festiwal Soundedit, w ramach cyklu imprez towarzyszących, organizuje pierwszy w Polsce koncert legendarnej grupy Bauhaus. Daniel Ash (gitara), David J. (gitara basowa), Kevin Haskins (perkusja) oraz Peter Murphy (wokal) wystąpią w klubie Progresja w Warszawie 30 czerwca od godz. 19.

Tegoroczny, 12. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach od 22 do 25 października. Organizatorzy, oprócz koncertów, tradycyjnie zapowiadają serię warsztatów, spotkań i dyskusji. Znakomici producenci prezentują tematyczne wykłady. Nie brakuje również wystaw, publikacji i innych wydarzeń.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki