MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyką promują folklor

Maciej Wiśniewski
suchcice_i_okolice.jpg
suchcice_i_okolice.jpg
Orkiestra dęta „Suchcice i okolice” promuje płytę ze swoimi aranżacjami muzycznymi. Pod koniec wakacji zespół wziął udział w warsztatach połączonych z wycieczką w góry.

Wyjazd do Szklarskiej Poręby dla 42-osobowej grupy młodych muzyków i ich rodziców był nie tylko okazją do wzajemnej integracji. Podczas trzydniowego pobytu w górach członkowie Orkiestry Gminnej „Suchcice i Okolice” połączyli przyjemne z pożytecznym i wzięli udział w warsztatach muzycznych. Działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Drużbicach orkiestra rozwija się coraz prężniej.

Fundatorem części kosztów wyjazdu w góry, w tym także wycieczki do Pragi była Fundacja Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach. Jej wiceprezes Ryszard Cieślak, sołtys Mzurek i Budkowa, jednocześnie współzałożyciel orkiestry, grający w niej zresztą na basowej tubie podkreśla, że wspieranie orkiestry jest jednym z celów fundacji.  

- Organizujemy festyny, przeglądy zespołów ludowych i festiwale orkiestr dętych - zaznacza. - Staramy się pozyskiwać na naszą działalność jak najwięcej środków z zewnątrz.

Pieniądze unijne orkiestra „Suchcice i Okolice” pozyskała na swój sztandarowy projekt - wydania płyty z własnymi nagraniami. Pomysł i zabiegi aby wydać profesjonalną płytę z aranżacjami grupy zrodziły się już pięć lat temu. Ostatecznie krążek udało się wydać w maju tego roku.

- Płyta nie jest w sprzedaży, rozdajemy ją za darmo podczas naszych koncertów - mówi Mateusz Cieślak, syn sołtysa Ryszarda, od ponad czterech lat kapelmistrz orkiestry. W ramach unijnego grantu orkiestra dzięki płycie promuje region i lokalny folklor.

Orkiestra Gminna „Suchcice i Okolice” działa już od 2001 roku, a pierwszy koncert w kościele w Suchcicach dała podczas Wielkanocy następnego roku. Jej pierwszym kapelmistrzem był Jerzy Charliński.

Dzisiaj orkiestra skupia kilkadziesiąt osób w wieku od ostatnich klas szkoły średniej, do około trzydziestki.

- Myślę, że średnia wieku to około 18-20 lat - mówi Mateusz Cieślak. _- Rotacja jest duża, przychodzą do nas młodzi, odchodzą ci, co wyjeżdżają na studia, albo zakładają rodziny - _dodaje.

Większość członków orkiestry to muzyczne samouki. Kształcą się w grze na instrumentach podczas prób orkiestry. Te odbywają się dwa razy w tygodniu, w piątki i niedziele w budynku dawnej szkoły w Suchcicach.

_- Mamy parę osób, które uczęszczają do szkół muzycznych drugiego stopnia w Bełchatowie, Piotrkowie, czy Łodzi, ale większość uczy się grać u nas - _podkreśla kapelmistrz.

Orkiestra promuje płytę grając koncerty i uczestnicząc w festiwalach. Dzięki temu młodzi muzycy mogą zwiedzić kawał Polski, bo koncertowali już w rozmaitych zakątkach kraju. Niedawno wystąpili nawet na gali rozdania nagród w Ministerstwie Gospodarki.

Repertuar grupy jest rozległy. Na płycie można posłuchać aranżacji zarówno pieśni kościelnych i marszów, jak i muzyki klasycznej, a nawet rozrywkowej.

- Płyta zawiera wszystko to, co lubimy grać - mówi skromnie Mateusz Cieślak.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki