Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co chorują mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego?

Joanna Barczykowska
W regionie łódzkim mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca
W regionie łódzkim mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca Krzysztof Szymczak
We wtorek obchodziliśmy 22. Światowy Dzień Chorego. Sprawdziliśmy, na co najczęściej chorują mieszkańcy woj. łódzkiego.

Żyjemy coraz dłużej. Polak dożywa średnio 72,1 roku - o 6,5 roku dłużej niż w 1991 r. Polka żyje 80,6 roku - o 5,8 roku dłużej niż 22 lata temu. Ale nie w Łodzi i województwie łódzkim, bo nasz region według Głównego Urzędu Statystycznego jest tym, w którym umiera się najszybciej. Wpływ mają na to choroby układu krążenia, układu trawiennego, złe odżywianie, stres i duże bezrobocie.

W Łódzkiem mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca, a kobiety z powodu udarów. Drugą w kolejności przyczyną zgonów mieszkańców naszego województwa są nowotwory. Na trzecim miejscu są urazy i zatrucia. Ilu mieszkańców województwa łódzkiego choruje przewlekle?

W zeszłym roku u lekarzy rodzinnych w regionie z powodu chorób układu krążenia leczyło się prawie pół miliona dorosłych. Z porad lekarzy rodzinnych korzystało 180 tys. dzieci chorych przewlekle. Na co cierpią?

Wśród dorosłych prawie 70 proc. stanowią pacjenci z nadciśnieniem. Aż 100 tysięcy mieszkańców choruje też na cukrzycę. Jedna czwarta wymaga insulinoterapii. Prawie 80 proc. z nich ukończyło 55 lat. U dzieci najczęstszym schorzeniem są alergie, na które cierpi 15 proc., oraz zniekształcenia kręgosłupa - 12 proc. Wysoki odsetek, bo ponad siedem proc., stanowią problemy ze wzrokiem oraz otyłość, na którą cierpi ponad pięć proc.

Poważnym problemem zdrowotnym w województwie łódzkim są choroby psychiczne. Według najnowszych danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w 2012 roku nastąpił dalszy wzrost liczby leczonych w poradniach zdrowia psychicznego, gdzie trafiło prawie 130 tys. chorych. To o ponad 20 tys. pacjentów, więcej niż przed rokiem. W 2013 roku ta liczba miała się jeszcze zwiększyć. Jedna czwarta to pacjenci z zaburzeniami nerwicowymi związanymi ze stresem.

Chorych w regionie nie brakuje. Okazuje się jednak, że pieniędzy na leczenie tak. Z badań nt. jakości życia mieszkańców Łodzi, przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Medycznego, wynika, że co piątemu łodzianinowi brakuje pieniędzy na leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki