18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co do kina? Premiery tygodnia

"Władza"
"Władza" materiały prasowe
15 marca do kin wchodzi kilka ciekawych filmów, także... dokumentalnych. Gwiazdorską obsadą olśniewa "Władza", poetyckim klimatem uwodzi "Baczyński", "Złodziej tożsamości" spróbuje ukraść publiczności uśmiech, a Marcin Koszałka odsłoni kulisy Euro 2012.

Władza

WŁADZA

USA, dramat, 108 minut
reż. Allen Hugghes
wyst. Mark Wahlberg, Russel Crowe, Catherine Zeta-Jones, Alona Tal

Nowy Jork. Miasto grzechu skażone każdym rodzajem niesprawiedliwości. A w samym centrum społeczno-politycznych wydarzeń dwóch mężczyzn, którzy mają coś do udowodnienia. W tym pojedynku może być tylko jeden zwycięzca.

Pierwszy z nich to były gliniarz Billy Taggart (w tej roli Mark Wahlberg), który poszukuje odkupienia za dawne winy oraz wymierzenia sprawiedliwości na człowieku, który prawie go zniszczył. Drugi to burmistrz Nicolas Hostetler (Russell Crowe), najpotężniejszy człowiek w okolicy, który wrobił Taggarta, gdy ten zbliżył się do odkrycia niewygodnej prawdy. Polityk nie przewidział jednak, że były gliniarz to człowiek nieustępliwy, który dzięki nabytemu przez lata pracy na ulicach doświadczeniu stanie się jego największym koszmarem.

Główny bohater "Władzy", Billy Taggart, to jedna z najpełniejszych i najbardziej efektownych ról filmowych Marka Wahlberga. "Scenariusz przypomniał mi inteligentne, oparte na rozwoju charakterologicznym thrillery z dawnych lat, przy których dorastałem" - mówi nominowany do Oscara amerykański aktor. Billy to kochający swoją pracę nowojorski gliniarz, który zbliżył się za bardzo do ujawnienia pewnych informacji, które wpływowi ludzie władzy chcieli na zawsze zakopać pod ziemią. W filmie poznajemy go już nie jako policjanta, lecz prywatnego detektywa.

Film od piątku w Cinema City i Silver Screenie.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
Miłość

MIŁOŚĆ

Polska, dramat, 111 minut
reż. Sławomir Fabicki
wyst. Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Agata Kulesza

Marcin Dorociński oraz wschodząca gwiazda polskiego kina Julia Kijowska (najlepsza aktorka MFF w Salonikach) w poruszającej opowieści autorstwa Sławomira Fabickiego ("Z odzysku", "Męska sprawa"), której pierwsze pokazy wzbudziły wielki entuzjazm widzów i krytyki.

"Miłość" to historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. Czy chcą się wszystkim dzielić i czy wszystko powinni wiedzieć? Jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo "kochać"?

Film od piątku w kinie Charlie i Cinema City.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
BACZYŃSKI

BACZYŃSKI

Polska, biograficzny, 67 minut
reż. Kordian Piwowarski
wyst. Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega

Baczyński - to film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Jak zapewnia dystrybutor, jest on zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.

Film od piątku w kinie Charlie, Cinema City i Silver Screenie

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
ZŁODZIEJ TOŻSAMOŚCI

ZŁODZIEJ TOŻSAMOŚCI

USA, komedia, 112 minut
reż. Seth Gordon
wyst. Jason Bateman, Melissa McCarthy

Komedia, w której całkiem zwyczajny facet musi sięgnąć po nadzwyczajne środki, by oczyścić swe dobre imię. Nieograniczone fundusze na karcie kredytowej pozwoliły Dianie (Melissa McCarthy) korzystać z pełni życia na przedmieściach Orlando, gdzie wciela się w wyjątkowo pasującą jej rolę "królowej zakupów". Jest tylko jeden problem: na dowodzie tożsamości, którym się posługuje przy realizowaniu marzeń zakupowych widnieje nazwisko Sandy Bigelow Patterson (Jason Bateman), który do tej pory żył sobie niczego nie świadom na drugim końcu Stanów Zjednoczonych.

Oskarżony o cały katalog wykroczeń niewinny facet bezskutecznie stara się przekonać mało zainteresowaną jego przypadkiem policję, że nie jest sprawcą wszystkich tych ekscesów. Koniec końców prawdziwemu Sandy'emu Bigelow Pattersonowi nie pozostaje nic innego jak tylko udać się na po-łudnie, żeby samemu wytropić rozrzutną oszustkę.

Film od piątku w Cinema City i Silver Screnie.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
JACK POGROMCA OLBRZYMÓW 3D

JACK POGROMCA OLBRZYMÓW 3D

USA, fantasy, 114 minut
reż. Bryan Singer
wyst. Nicholas Hoult, Ewan McGregor, Bill Nighy, Eleanor Tomlinson

Pradawny spór ożywa, kiedy młody mężczyzna imieniem Jack (w tej roli Nicholas Hoult) przypadkowo otwiera bramę między światem ludzi, a przerażającym światem olbrzymów. Olbrzymy, uwolnione po raz pierwszy od stuleci, usiłują odzyskać panowanie nad lądem, który kiedyś utraciły, a Jack musi stanąć do walki i je powstrzymać. W walce o królestwo, lud i miłość odważnej księżniczki zmierzy się z niepokonanymi wojownikami, choć dotychczas wierzył, że istnieją tylko w legendach...

Teraz sam może stać się legendą...

To opowieść, która przetrwała pokolenia. Znana jest pod różnymi nazwami w wielu kulturach. Niektóre z nich sięgają co najmniej XII wieku. Niektóre jej szczegóły się zmieniały - włączano nowe elementy z lokalnych tradycji ludowych, powstawały różne wersje - ale jej siła zawsze polegała na tym, że opowiadała o uwielbianych przez wielu bohaterach i najskrytszych lękach. Na tym żyznym gruncie wyrosła kinowa przygodowa opowieść "Jack pogromca olbrzymów" - znana historia, której nadano nowy wymiar, z udział em nowych bohaterów, którzy wciągają widzów do niesamowitego świata, gdzie czai się niebezpieczeństwo i nie da sie uniknąć przeznaczenia.

"Dla mnie inspiracją było nadanie nowego życia tej legendzie, a w dodatku zrobienie tego z rozmachem i w realnym wymiarze. Na podstawie tego, co w dzieciństwie wydawało mi się abstrakcją, chciałem zrobić coś autentycznego - mówi Singer.



Film od piątku w Cinema City i Silver Screenie.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN

POLOWANIE

POLOWANIE

Dania, thriller, 115 minut
reż. Thomas Vinterberg
wyst. Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrom

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

Lucas, był nauczyciel, jest zmuszony zacząć życie od nowa po stracie pracy i trudnym rozwodzie z żoną. Gdy sprawy wydają się powoli powracać na właściwe tory, nieoczekiwane wydarzenie rujnuje wszystko. Oszczercza pogłoska wywołuje zbiorową histerię, a Lucas musi stawić czoła kłamstwu, by wyjść z opresji z życiem i odzyskać utraconą godność.

Film był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes. Produkcja ta zdobyła na festiwalu aż trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen.

Film od piątku w kinie Charlie i Cinema City.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
BĘDZIESZ LEGENDĄ, CZŁOWIEKU

BĘDZIESZ LEGENDĄ, CZŁOWIEKU

Polska, dokument, 80 minut
reż. Marcin Koszałka
wyst. Damien Perquis, Marcin Wasilewski

Wybitny polski dokumentalista odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw Europy.
Kamera Marcina Koszałki towarzyszy piłkarzom przez 24 godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej. Chwile słabości, triumfu, rozczarowania - po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane z perspektywy samych piłkarzy.

Pierwszoplanowymi bohaterami filmu są Damien Perquis - zmagający się z trudnościami z adaptacją w polskiej kadrze oraz twardziel i dobry duch drużyny - Marcin Wasilewski.

Jako pierwszy sfilmowano mecz towarzyski Polska - Niemcy (2:2), który został rozegrany 6 września 2011 w Gdańsku. Później ekipa towarzyszyła piłkarzom w różnych momentach, nie tylko podczas występów na boisku, ale także m. in. w szatniach, hotelach, czy podczas przejazdów autobusowych.

Koszałka mówił o trudnościach związanych z produkcją: "Najbardziej żmudne były negocjacje, nabywanie praw do wizerunku polskiej kadry, uzyskiwanie zgody UEFA, żeby moje kamery mogły wejść na płytę stadionu. Dużo pracy produkcyjno-menedżerskiej wymagało uzyskanie zezwolenia, żebym mógł towarzyszyć wszędzie zawodnikom. Ale się udało".

A Perquis dodał: "Dzięki Perquisowi, który od początku walczy, i to na kilku frontach, film nabiera dramaturgii, o którą mi chodziło. Zostawił na boisku wiele potu i krwi".

Film od piątku, w kinie Charlie.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN
VIOLETA POSZŁA DO NIEBA

VIOLETA POSZŁA DO NIEBA

Chile/Argentyna/Brazylia, biograficzny, 110 minut
reż. Andres Wood
wyst. Francisca Gavilán, Thomas Durand, Patricio Ossa, Jorge López

Opowieść o Violetcie Parra - pieśniarce, autorce tekstów i poetce, kolekcjonerkce muzyki ludowej, malarce i rzeźbiarce. Artystce o wielu twarzach (zajmowała się także haftem i ceramiką), ikonie chilijskiej kultury, skarbniczce oraz strażniczce tradycji i kobiecie pełnej sprzeczności.

Stworzyła ponad 3000 pieśni oraz wiele innych dzieł sztuki. Otworzyła chilijskiej "Nueva Cancion" drzwi na świat. Ocaliła od zapomnienia ginącą kulturę tradycyjną, niczym zapalony etnolog podróżując po Chile, aby ją poznać, spisać i zachować. Potem dawała jej drugie życie, czerpiąc z niej, przekształcając, tworząc swoje muzyczne arcydzieła, które prezentowała w czasie licznych koncertów. "Twórz z tego, co jest" - oto jej hasło.

5 lutego 1967 roku, w wieku 50 lat, jednym strzałem zakończyła życie w namiocie La Reina. Dziś jest najbardziej znaną na świecie przedstawicielką chilijskiego folkloru.

Film od piątku, w kinie Charlie.

SPRAWDŹ REPERTUAR KIN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki