Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na których cmentarzach w Łodzi trzeba segregować śmieci? Łódzkie cmentarze mają różne regulacje kwestii segregacji odpadów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej śmieci nie są segregowane - trafiają do jednego kontenera
W części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej śmieci nie są segregowane - trafiają do jednego kontenera Grzegorz Gałasiński
Czy na cmentarzu trzeba segregować śmieci? To zależy od zarządcy nekropolii. W Łodzi cmentarze mają różne regulacje, warto je sprawdzić, zanim zaczniemy sprzątać groby.

Czy trzeba segregować śmieci na cmentarzach? W Łodzi są różne regulacje!

Składane na grobach użyte znicze, uschłe kwiaty i zakurzone sztuczne wiązanki z czasem lądują w koszach. To w skali całego cmentarza ton śmieci. Nie na wszystkich cmentarzach w Łodzi jest bowiem segregacja odpadów.

- Byłam niedawno na cmentarzu katolickim przy ul. Szczecińskiej w Łodzi. Nikt tam nie segreguje odpadów. Ludzie wrzucają do kontenerów wszystko jak leci. Ja też dołożyłam do zmieszanych kilka worków liści. Zastanawiam się, dlaczego tak jest? -pyta pani Maryla, mieszkanka Łodzi.

Cmentarzem zarządza kuria archidiecezji łódzkiej. Ks. Michał Pietrasik, inspektor ds. cmentarzy przyznaje, że segregacji na cmentarzach należących do kurii nie ma. Jak wyjaśnia wynika to z charakteru odpadów.

- Znicze wykonane są z różnych elementów, często jednocześnie ze szkła i plastiku, do tego zabrudzone woskiem. Wyegzekwowanie segregowania odpadów na cmentarzu byłoby bardzo trudne - ocenia. Podkreśla jednak, że na cmentarzach są osobne kontenery na gruz z nagrobków.

Takich wątpliwości nie ma parafia ewangelicko-augsburska św. Mateusza, która zarządza częścią ewangelicką Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Tam stoją osobne pojemniki: jeden na odpady biologiczne, drugi na plastiki i metale, trzeci na szkło. Dodatkowo donice trzeba stawiać osobno.

To rozwiązanie wprowadzono już trzy lata temu.

Katarzyna Kwapiszewska z kancelarii cmentarzy ewangelickich przyznaje, że nie wszyscy się do segregacji stosują. - Czasem musimy coś poprawić i przesegregować, ale idzie ku lepszemu - mówi.

Jak dodaje odwiedzający cmentarz coraz lepiej segregują i coraz chętniej odkładają niepotrzebne znicze w dobrym stanie do stojącej na cmentarzu zniczodzielni.

Natomiast mieszany system wprowadził na cmentarzach komunalnych Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi. Przez cały rok prowadzona jest tam segregacja odpadów, ale na okres Wszystkich Świętych jest ona zawieszana.

- Ilość śmieci wywożona w tym czasie z cmentarzy wielokrotnie przewyższa jednak ilości śmieci w pozostałych okresach roku. Dlatego w tym akurat czasie segregacja śmieci jest niemożliwa - wyjaśnia Paweł Śpiechowicz z biura prasowego UMŁ.

Mniej zniczy, więcej pamięci. Apel o oszczędność w ozdabianiu grobów

Zarząd Zieleni Miejskiej wystosował też apel do odwiedzających, by pamiętając o zmarłych bliskich myśleli też o ekologii i ograniczyli się do jednego skromnego stroika i jednego znicza na grób. "Wystarczy jeden znicz" - przekonuje ZZM, zachęca też do inwestowania w wymienne wkłady i korzystania ze zniczodzielni. Podobną kampanię pod hasłem "Mniej śmieci - więcej pamięci" prowadzi od trzech lat Caritas Polska. Organizacja podkreśla, że od strojenia nagrobków ważniejsza jest modlitwa za zmarłych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki