MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wystawie łódzkiego Muzeum Sztuki w Wenecji zagra Zygmunt Krauze. Artysta związany jest z Akademią Muzyczną w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zygmunt Krauze podczas wizyty na wystawie Sala Neoplastyczna w Muzeum Sztuki
Zygmunt Krauze podczas wizyty na wystawie Sala Neoplastyczna w Muzeum Sztuki Muzeum Sztuki
Trwającej w Wenecji wystawie "Ośrodek Kondensacji Formy - Stefan Krygier" zorganizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi towarzyszy program wydarzeń artystycznych, z których pierwszym będzie koncert wybitnego przedstawiciela awangardy w muzyce polskiej, twórcy muzyki unistycznej - kompozytora Zygmunta Krauzego. Artysta jest między innymi wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jak informuje Muzeum Sztuki, koncert wybrzmi w przestrzeni galerii CREA Cantieri del Contemporaneo na weneckiej Giudecce już 12 lipca. Koncert poprzedzi pokaz prac studentek łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, nagrodzonych w konkursie im. Władysława Strzemińskiego.

Jubileuszowa, zorganizowana z okazji stulecia urodzin, wystawa prac Stefana Krygiera, malarza, architekta i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, jest wydarzeniem towarzyszącym Biennale Architektury w Wenecji i jest prezentowana do 31 lipca. Ekspozycja, zatytułowana "Ośrodek Kondensacji Formy", prezentuje monumentalne kompozycje przestrzenne o zmiennych układach składowych (fraktali). "Nowatorska idea tych kompozycji zasadza się na ich interaktywnym charakterze swobodnej gry rozprzestrzeniających się elementów, której zakres działania jest funkcją aktywności i wrażliwości przypadkowych jej uczestników" - podkreśla Muzeum Sztuki.

Wystawę zakończy uroczysty finisaż, połączony z największym w Wenecji festynem w kościele Redentore na Giudecce."Przy powstawaniu tej wystawy towarzyszyła nam idea powiązania Wenecji, miasta po którym zamiast samochodów poruszają się łodzie, z Łodzią, jako miastem w której realizowane są wybitne projekty kulturalne" - dodaje Muzeum Sztuki.

Prof. Zygmunt Krauze, kompozytor i pianista, uznawany jest za najwybitniejszego polskiego kompozytora awangardowego; to twórca metaplastyki kompozycji przestrzenno muzycznych, autor Unizmu w muzyce, którego zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Jest laureatem wielu nagród, wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi. Autor pięciu oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki