Nadleśnictwo Brzeziny - strefa bushcraftingu i surwiwalu

Michał Oleski
Michał Oleski

Lasy Państwowe bacznie obserwują trendy w rekreacji, czego wyrazem jest roczny program pilotażowy dotyczący udostępniania terenów leśnych miłośnikom bushcraftingu, surwiwalu czy po prostu biwakowania w lesie, gdzie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. W całej Polsce zostało wyznaczonych 65 tysięcy hektarów lasu, na których można legalnie przebywać, w tym spać – w naszej dyrekcji teren taki o powierzchni ok. 1700 hektarów na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Spalsko-Rogowskie udostępniło Nadleśnictwo Brzeziny, a dokładnie leśnictwo Budziszewice i Wykno. Zasady są proste - w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Na wyznaczonym terenie jest miejsce ogniskowe przy wiacie edukacyjnej w leśnictwie Budziszewice.
To jedyny w centralnej Polsce obszar pilotażowy programu „Zanocuj w lesie”. Zanim skorzystasz i wyruszysz do lasu zapoznaj się z mapą, zagrożeniami jakie możesz napotkać i regulaminem korzystania. Pamiętaj, by potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Nadleśnictwa.
Mapa również dostępna jest w formie interaktywnej na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy → zakładka „Mapy BDL” → „Mapa zagospodarowania turystycznego” → „Obszary pilotażowe bushcraft-surwiwal” lub w aplikacji mobilnej „mBDL” do pobrania w sklepie GooglePlay

Materiał oryginalny: Nadleśnictwo Brzeziny - strefa bushcraftingu i surwiwalu - Dziennik Łódzki