Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrobek Krzysztofa Krawczyka już poświęcony! Zobacz jak teraz wygląda

Anna Gronczewska
Bp Antoni Dlugosz, emerytowany biskup archidiecezji częstochowskiej poświęcił pomnik na grobie Krzysztofa Krawczyka w podłódzkich Grotnikach. Odprawiono też mszę świętą w intencji zmarłego artysty.

Na cmentarz w Grotnikach przyszła żona piosenkarza Ewa Krawczyk, jego menadżer Andrzej Kosmala, przyjaciele, sąsiedzi. Grób został udekorowany różnokolorowymi wrzosami. Stanęły wokół niego ławeczki. Andrzej Kosmala, wieloletni przyjaciel Krzysztofa Krawczyka zapowiedział, że grób będzie otoczony z trzech stron płotkiem...A także oświetlony, jak scena, przez źródło fotowoltaiczne.

Na uroczystość przybył bp Antoni Długosz, emerytowany biskup archidiecezji częstochowskiej, ale też ojciec Bernard Briks, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach, zaprzyjaźnieni z piosenkarzem ks. Piotr Turek, proboszcz parafii św. Anny w Łodzi i ks. Krzysztof Niespodziański, dziś proboszcz w Rychnowie w archidiecezji warmińskiej. To on zaprojektował pomnik na nagrobku Krzysztofa Krawczyka.

Pomnik poświęcił biskup Antoni Długosz. Przypomniał, że Krzysztofowi Krawczykowi bliski był grób jego ojca Januarego na cmentarzu na Dołach w Łodzi. Obok spoczęła jego mama Lucyna.

- Ale Krzysztof zawsze powtarzał, że po latach znalazł w Grotnikach swoje miejsce na ziemi – mówi biskup Długosz. - Chciał, by złożyć jego doczesne szczątki w tej jego grotnikowskiej ziemi. Tak więc Krzysztof znał widok jaki teraz ogląda z niebiańskiej wysokości. Wybór nagrobka pozostawił żonie Ewie. Choć już za życia dał pewne wskazówki. Powiedział kiedyś do Ewy: Żebyś nigdy nie stawiała mi czarnego nagrobka, żeby nie był pompatyczny. Sam zachwycał się kształtem pomnika, który znalazł dla swego ojca.

Krzysztof Krawczyk opowiadał, że wracając z koncertu wstąpił do zakładu kamieniarskiego. Zobaczył nagrobek, który go zachwycił swym kunsztem. Okazało się, że był już sprzedany.

Wrócił więc do domu – wspominał biskup Antoni Długosz. - Ale impuls był tak silny, że w nocy pojechał do położonego o 200 kilometrów zakładu negocjować cenę. I kupił nagrobek dla ojca. Teraz na jego grobie stanął pomnik inspirowany tamtym projektem. Biskup Długosz przypomniał, że po pogrzebie Krzysztofa Krawczyka mówił, że Grotniki będą polskim Memphis.

- Już wiem, że tak jest – mówił biskup. - Zbieżność tych porównań nie jest przypadkowa. To przecież Elvis Presley był wzorem i natchnieniem dla Krzysztofa. O Krzysztofie Krawczyku mówiliśmy polski Elvis Presley. Obaj byli niepowtarzalni.

Na uroczystość przybył też Andrzej Woźniak, właściciel zakładu kamieniarskiego w Strzelnie gdzie wykonano pomnik na grobie Krzysztofa Krawczyka.

Potem na cmentarzu przy grobie piosenkarza odprawiono koncelebrowaną mszę świętą. Modlono się nie tylko za duszę Krzysztofa Krawczyka, ale też za jego zmarłego niedawno brata Andrzej, rodziców i teściów piosenkarza. Ks. Krzysztof Niespodziański modlił się za pomyślność i zdrowie dla Ewy Krawczyk.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki