MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Sejmiku Województwa dla Mariana Grotowskiego z Radomska za „szczególne osiągnięcia”

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Marian Grotowski z Radomska, autor powieści historycznych został uhonorowany nagrodą przez Sejmik Województwa Łódzkiego
Marian Grotowski z Radomska, autor powieści historycznych został uhonorowany nagrodą przez Sejmik Województwa Łódzkiego Arch. NM
Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego za „szczególne osiągnięcia” otrzymał Marian Grotowski z Radomska

Nagroda dla Mariana Grotowskiego z Radomska

Marian Grotowski z Radomska, autor powieści historycznych został uhonorowany nagrodą przez Sejmik Województwa Łódzkiego.

- „Mamy zaszczyt poinformować, że Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał Panu Nagrodę w dziedzinie kultury za 2023 rok w uznaniu szczególnych osiągnięć” – można przeczytać w piśmie skierowanym z urzędu marszałkowskiego do Mariana Grotowskiego.

Marian Grotowski to autor książek historycznych „Lesko”, „Włodkowic”, „Szewc” i „Zwycięzca”. „Lesko” opowiada o pierwszych Piastach, bohaterem „Włodkowica” jest Paweł Włodkowic, kapłan i prawnik, żyjący w czasach Władysława Jagiełły i reprezentujący Polskę w sporze z zakonem krzyżackim. „Szewc” opowiada o Janie Kilińskim, natomiast głównym bohaterem „Zwycięzcy” Marian Grotowski uczynił Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy w czasie, gdy w Polsce trwało powstanie styczniowe.

Dodajmy jeszcze, że Marian Grotowski specjalizuje się w opisywaniu postaci mało znanych, ale bardzo zasłużonych dla historii Polski. Skąd ten pomysł? Wszystko, jak tłumaczy autor, przez chorobę.

- Zapadłem na zdrowiu i to spowodowało, że zacząłem interesować się historią. Zamiast narzekać, zacząłem pisać. Historia zaczęła mnie kręcić, zacząłem pisać i szukać postaci, które zginęły gdzieś w dziejach historii. Są to osoby, które wiele dla Polski zrobiły i należy je wydobyć z otchłani historii… Takich postaci jest bardzo dużo – wyjaśniał w jednym z wywiadów Marian Grotowski.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki