Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Łodzi, do „Quo Vadis” zachęca straż miejska

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Nie „Chłopi” Reymonta, „Wesele” Wyspiańskiego, „Popioły” Żeromskiego i „Noce i dnie” Dąbrowskiej, ale „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jest lekturą Narodowego Czytania.

Akcję "Narodowe Czytanie" zaczął prezydent RP Bronisław Komorowski, rok temu jego następca, Andrzej Duda, zapowiedział, że kolejna książka będzie wybrana w głosowaniu internetowym.

- „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium” - mówił ogłaszając wynik.

Akcja odbędzie się w sobotę 3 września. W Łodzi 31 sierpnia, jak zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, do czytania zachęcać mają przebrani w starożytne stroje funkcjonariusze straży miejskiej na ulicy Piotrkowskiej.

Czytaj: 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta: Bożena Dykiel, wizualny pomnik i pokazy świetlne

Czytanie odbędzie się w Muzeum Kinematografii, gdzie kilka tygodni temu otwarto wystawę „Sienkiewicz sfilmowany”, za której sprawą do pałacu przy pl. Zwycięstwa wróciły eksponaty związane z ekranizacjami prozy noblisty (nagrodę tę otrzymał Sienkiewicza w 1905 roku za całokształt twórczości). Można tam zobaczyć np. jak szybko temat „Quo vadis” stał się inspiracją dla pierwszych nieśmiałych produkcji kinowych. W czytaniu wezmą udział m.in. aktor Kamil Maćkowiak i Magdalena Michalak, dziennikarka TVP Łódź. Ma się też odbyć pokaz grupy rekonstrukcji historycznej „Walhalla”.

W Domu Literatury (ul. Roosevelta 17) 2 września o życiu i pisarstwie noblisty opowie Łukasz Wojtczak z Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku, powieść zinterpretuje dr Karolina Kołodziej (UŁ). Szereg wystaw otworzą biblioteki: o początkach chrześcijaństwa (ul. Paderewskiego 11), „Starożytny Rzym. Literatura i historia” (ul. Marynarska 9), „Od myśli przez historię do literatury” (ul. Wróblewskiego 67). Wydana najpierw w odcinkach (w 1896 r.) powieść odniosła sukces m.in. we Francji - w latach 1900-01 co tydzień wznawiano nakład. Ale polemizowali z nią też współcześni, m.in. Anatol France i Paul Valery, a potem Czesław Miłosz i Witold Gombrowicz („Mówimy: to dość kiepskie i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha - i nie możemy się oderwać”).

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 8-14 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki