ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  Narodowy Kongres Nauki w Łodzi. Minister Gowin w EC1...

  Narodowy Kongres Nauki w Łodzi. Minister Gowin w EC1 [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Minister Gowin w EC1 gościł na Narodowym Kongresie Nauki w Łodzi.
  1/17
  przejdź do galerii

  Minister Gowin w EC1 gościł na Narodowym Kongresie Nauki w Łodzi. ©Grzegorz Gałasiński

  Do ostatniego miejsca wypełniona była wczoraj Hala Maszyn w EC1 Centrum Kultury - w pierwszym dniu debaty środowiska akademickiego.
  Była to już ósma, przedostatnia konferencja programowa poprzedzająca Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się 19 i 20 września w Krakowie. Wnioski z dyskusji podczas tych przedkongresowych spotkań są - jak zapewnił wczoraj w swoim wystąpieniu minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin - uwzględniane przy pracach nad projektem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

  Projekt tej ustawy, który resort przedstawi we wrześniu na kongresie, jest już - jak poinformował wicepremier Gowin - gotowy w 60-70 procentach.

  Tematem odbywającej się w Łodzi debaty jest finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego. Celem jest stworzenie takiego systemu finansowania, by skutecznie motywował do podnoszenia jakości badań naukowych i kształcenia studentów.

  - Jednym z instrumentów podnoszenia jakości są nowe zasady finansowania uczelni, które wprowadziliśmy od początku tego roku - powiedział wicepremier i przypomniał, że według wcześniej obowiązujących zasad „pieniądz szedł za studentem”, co spowodowało, że uczelniom opłaciło się kształcenie masowe, które siłą rzeczy nie może być najwyższej jakości. Teraz już obowiązują zasady projakościowe, polegające na tym, że premiowane są finansowo uczelnie, w których na jednego nauczyciela akademickiego przypada nie więcej niż 13 studentów. Ponadto, przy ustalaniu wysokości dotacji dla uczelni, po raz pierwszy brana jest pod uwagę jakość naukowa kadry.

  Wicepremier dodał, że to jest dopiero początek. Kolejne zmiany w systemie finansowania zostaną przedstawione - w oparciu o wnioski z odbywającej się właśnie w Łodzi konferencji - w ministerialnym projekcie ustawy.

  Jak podkreśliła dr hab. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w MNiSzW, nowy system finansowania powinien być stabilny, przejrzysty i elastyczny, co oznacza, że uczelnia powinna mieć znacznie większą niż dotychczas swobodę w wydawaniu posiadanych środków finansowych na cele, które służą poprawie jakości jej działań.

  Jarosław Gowin powiedział, że zmiana modelu finansowania uczelni jest konieczna, ale niewystarczająca. Stwierdził, że „reforma nauki i szkolnictwa wyższego nie uda się, jeżeli nie zwiększymy nakładów na ten cel. Poski budżet stać na to, żeby finansować uczelnie i instytuty naukowe w wyższym stopniu”. Poinformował, że pod względem wydatków na naukę w przeliczeniu na liczbę mieszkańców i wysokość budżetu Polska znajduje się na 31. miejscu wśród 35 państw OECD.  DZIEŃ MATKI 2017: Życzenia na dzień matki, życzenia dla mamy, wierszyki na dzień mamy [KRÓTKIE SMS]

  26 maja: Dzień Mamy - życzenia, wierszyki, piosenki

  Życzenia dla mamy na Dzień Matki

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe

  ld (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ciekawe, kongres nauki w mieście akademickim; sala pełna; a komentarzy - zero
  czy miejscowym to lata?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan chorągiewka nas odwiedził?

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Opowiadał jak jest cudownie i wspaniale!

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny