Nasza droga Polska

  Nasza droga Polska

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z najnowszego Indeksu Big Maca, przygotowanego przez "The Economist", dowiedzieliśmy się, że dolar u nas jest za drogi. Powinien kosztować 2 zł. I jeszcze, że Big Mac jest u nas tańszy niż w większości krajów świata. Chociaż moim zdaniem i tak za drogi.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Niestety, "niska" cena Big Maca to jedna z niewielu dobrych wieści w dziedzinie "taniości". Dlaczego? Bo Polska jest drogim krajem, o czym można się dowiedzieć, czytając doniesienie "Rzeczpospolitej" z Brukseli. Tamtejsi urzędnicy dopiero teraz (!) zauważyli, że budowa dróg w Polsce jest droższa niż w Niemczech, i to sporo, chociaż niemiecki robotnik zarabia lepiej niż jego polski kolega. A to nie wszystko.

  W zeszłym roku statystycy z Wrocławia i ich niemieccy koledzy ustalili, że podstawowe produkty spożywcze w polskich sklepach są na ogół droższe niż w Niemczech. Na przykład u nas masło kosztuje średnio o 25 proc. więcej niż za Odrą, woda mineralna aż o 70 proc.!
  Drożej płacimy za alkohol. Nawet wyprodukowanie bimbru w domowej bimbrowni niewiele pomoże, bo cukier na zacier też jest droższy; zdrożał zaraz po wejściu do Unii, bo nasi władcy przehandlowali za bezcen cukrownie. Przypomnę, że kiedyś Polska budowała cukrownie w całym świecie! Podobno więcej niż na Zachodzie płacimy też za usługi bankowe, a już na pewno za posługiwanie się kartą płatniczą.

  I pomyśleć, że według zapowiedzi premier Suchockiej z 1993 r., już w 2000 roku miał być u nas prawie raj na ziemi. Niestety, w 2000 był premier Buzek. Więc co się dziwić, że jest, jak jest.
  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Kruk krukowi oka nie wykole.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  „I pomyśleć, że według zapowiedzi premier Suchockiej z 1993, już w 2000 roku miał być u nas prawie raj na ziemi. Niestety, w 2000 był premier Buzek. Więc co się dziwić, że jest jak jest.”...rozwiń całość

  „I pomyśleć, że według zapowiedzi premier Suchockiej z 1993, już w 2000 roku miał być u nas prawie raj na ziemi. Niestety, w 2000 był premier Buzek. Więc co się dziwić, że jest jak jest.”
  Niestety, oprócz wspomnianego Jerzego Buzka (cztery wielkie reformy i pogrzeb!) byli następni rządziciele: SLD, PiS i Platforma Obywatelska. Wszyscy Oni obiecują na wyprzódki, to co chce usłyszeć plebs czyli my. Odpowiedzialność za złożone obietnice jest nadal żadna! Premier Donald Tusk szedł do wyborów ze słowami miłości (do kogo ta miłość?) i stwierdzeniem, że Polska zasługuje na cud! Efekty tych obietnic i cudów właśnie konsumujemy. W budżecie zabrakło Ministrowi Finansów tylko 24 – ech miliardów złotych! I co teraz: bij kto w Boga wierzy – tniemy wszystko co się da. Ma to przynieść 8 miliardów złotych. A co z resztą? Resztę się pożyczy!!!

  Dalsze losy Jerzego Buzka i Hanny Suchockiej:
  14 lipca 2009 został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. . Funkcję tę pełnił do 17 stycznia 2012. W 2010 został członkiem Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

  Od 3 grudnia 2001 do 2013 zajmowała stanowisko ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Była także ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Zakonie Maltańskim. Jej następcą na stanowisku ambasadora w Watykanie został Piotr Nowina-Konopka (2013 - nadal)

  „Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję... i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy już jest za późno.
  Autor: Frank Herbert
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo