Nasza Historia. Kim był naprawdę towarzysz Mieczysław Moczar?

ak
Udostępnij:
W kioskach i salonikach prasowych jest już październikowa Nasza Historia. A w niej niezwykłe opowieści o ludziach i wydarzeniach z przeszłości Łodzi i regionu.

Drodzy Czytelnicy,

Kim był naprawdę Mieczysław Moczar? Czy tylko zdemoralizowanym do szpiku kości katem i ubekiem? Latami unikał więzienia, przeciwnie - piął się po drabinie partyjnej kariery. Respekt przed nim mieli nawet moskiewscy towarzysze.

Harry Haft, czyli Herszlik Friedler - młody Żyd z Bełchatowa stał się gwiazdą Auschwitz. Przeżył, bo miał talent do boksu. Obozowi kapo organizowali widowiska, podczas których Herszlik walczył z przeciwnikami na śmierć i życie. Wygrał je 75 razy.

Mieszkaniec Strykowa zainspirował Juliusza Verne'a do napisania "Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi". Kim był pierwowzór Kapitana Nemo - dowiecie się Państwo z lektury najnowszego, październikowego numeru Naszej Historii.

"Polecam się Paniom, których mężowie są chorzy, w podróży lub na wojnie. Pannom gwarancya bez wszelkich następstw. Przyjdę do domu" - takie i inne szokujące anonse pojawiały się w łódzkich gazetach przed II wojną światową. Niektórzy szukali medium do seansu spirytystycznego, inni gotowi byli oddać "na własność miesięczną dziewczynkę nie chrzczoną"...

Zapraszamy Państwa do lektury!

Redakcja Naszej Historii

Obecna sytuacja w Kazachstanie - komentuje ks. Piotr Pytlowany

Wideo

Dodaj ogłoszenie