Spis treści
Jakie właściwości mają płatki róży?
Znane i cenione ze względu na wysoką zawartość witaminy C są owoce dzikiej róży. Już 3 owoce mogą pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Jednak zanim się pojawią warto również wykorzystać płatki dzikiej róży. Są one nie tylko piękne i aromatyczne, ale też jadalne.
Płatki dzikiej róży są bogate są w antocyjany, olejki eteryczne, flawonoidy i śluzy, a także fenolokwasy. W ich składzie znajdziesz witaminy A, B, B2, C, E i K.
Dzięki temu herbatka z płatków dzikiej róży działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Zawarte w niej antocyjany, czyli naturalne barwniki o działaniu antyoksydacyjnym likwidują wolne rodniki. Dzięki temu zmniejszają stan zapalny, stres oksydacyjny i przede wszystkim działają odmładzająco opóźniając procesy starzenia się skóry i całego organizmu. Herbatka uszczelnia też naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych.
Herbatka jest bezpieczna do stosowania nawet u dzieci, a dodatkowo działa przeciwbiegunkowo, wiatropędnie i reguluje rytm wypróżnień. Pomaga więc uporać się z kolkami, wzdęciami i niestrawnością.
Herbata z płatków dzikiej róży za sprawą zawartych w surowcu składników, ale też dzięki swojemu pięknemu, kojącemu zapachowi poprawia samopoczucie, łagodzi napięcie i stres oraz relaksuje i ułatwia zasypianie. Można ją również stosować zewnętrznie do przemywania ran, owrzodzeń i poparzeń, ponieważ przyspiesza ich gojenie i wyrównuje koloryt skóry.
Jak stosować płatki dzikiej róży?
Płatki róży można wykorzystać do zrobienia aromatycznej, kwiatowej herbatki, ale też jako dodatek do herbaty czarnej, zielonej czy białej. Sprawdzą się także do ozdabiania deserów i ciast oraz jako składnik dodający smaku i aromatu innym napojom.
Wypróbuj je też do pielęgnacji twarzy i ciała, bo świetnie nadają się jako składnik domowych kosmetyków. Możesz więc zrobić z nich domową maseczkę z płatków dzikiej róży, wodę różaną lub kąpiel. Uelastycznią i ujędrnią skórę, wygładzą zmarszczki, a także złagodzą podrażnienia i stany zapalne.
Jak zrobić herbatkę z płatków dzikiej róży?
Przepis na herbatkę z płatków dzikiej róży jest bardzo prosty. Do jej przygotowania możesz użyć płatków samodzielnie nazbieranych z dala od dróg i zabudowań. Zbierz płatki, rozłóż je na papierze w suchym i przewiewnym miejscu i poczekaj kilka dni aż wyschną. Możesz też kupić suszone płatki lub całe pączki dzikiej róży.
Do przygotowania herbaty z płatków dzikiej róży potrzebujesz tylko 2 składników:
1-2 łyżeczki suszonych płatków dzikiej róży,
1 szklanka (250 ml) wrzącej wody.
Jak przygotować herbatkę z płatków dzikiej róży?
Suszone płatki wsyp do szklanki.
Zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem (lub bez) ok. 10 minut.
Pij 1-2 razy dziennie.
Herbatkę można posłodzić miodem lub cukrem różanym. Dr Henryk Różański poleca również przygotowanie naparu z mieszanki płatków dzikiej róży z ziołami takimi jak kwiat wrzosu, kwiat dziewanny, bławatka lub jaśminu, ziele wierzbówki lub wierzbownicy czy niecierpka. Napar świetnie się z nimi komponuje i niesamowicie smakuje.
Źródło: Płatki róży Medycyna dawna i współczesna
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?