MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Negatywne skutki zmiany czasu na letni. Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca.
Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca. pixabay.com
Zmiana czasu wypada dwa razy w roku. W marcu "przestawiliśmy zegarki" na czas letni. Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie i życie?

Kiedy zmiana czasu 2024? Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu jesienią nastąpiła w ostatni weekend października. Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca. W 2024 roku będziemy spali krócej w niedzielę wielkanocną.

O której godzinie jest zmiana czasu?

W ostatni weekend marca w nocy z soboty na niedzielę "przestawimy zegarki" z godziny 2 na godzinę 3. Oznacza to, że śpimy o godzinę krócej.

Obecnie "zmiana czasu" nie angażuje już naszej uwagi tak jak wcześniej, ponieważ większość urządzeń aktualizuje czas automatycznie.

Dlaczego zmieniamy czas?

O potrzebie zmiany czasu mówiono już w XIX wieku. Pomysłodawcy argumentowali, potrzebę zmiany czasu m.in. oszczędnościami. Wierzono, że zmiana czasu przyniesie wymierne korzyści. Generalnie chodziło o jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego. Po równonocy jesiennej dzień staje się coraz krótszy. Dzięki zmianie czasu na zimowy można było cieszyć się światłem słonecznym od wczesnych godzin porannych.

Zmiana czasu w Polsce

Zmianę czasu w Europie pierwsi wprowadzili Niemcy. Później dołączyły kolejne kraje. W Polsce zmiana czasu obowiązuje dopiero od 1977 roku. Zegarki musimy przestawiać dwa razy do roku. Czas letni obowiązuje prze 7 miesięcy, a przez pozostałe 5 czas zimowy.

Koniec zmiany czasu?

Kraje Unii Europejskiej maiły odejść od zmiany czasu w 2020 roku. Jednak sytuacja związana z pandemią, zepchnęła zapowiadane regulacje na plan dalszy. Prawdopodobnie kwestia zakończenia zmiany czasu w UE wróci w najbliższych latach.

Niekorzystny wpływ zmiany czasu na życie i zdrowie

Pomysł maksymalnego wykorzystania światła słonecznego wydaje się słuszny. Szczególnie teraz, w czasie kryzysu energetycznego. Jednakże okazało się, że zmiany czasu komplikują w znacznym stopniu funkcjonowanie społeczeństwa oraz odbijają się negatywnie na zdrowiu.

Wydawałoby się, że przesunięcie czasu o godzinę jest niewielką manipulacją. Niestety nie każdy z nas odczuwa tę zmianę w jednakowy sposób. Skutki zmiany czasu i przestawienia się w nowe ramy funkcjonowania trwają często wiele tygodni. Jest to związane z naszym zdrowiem i trybem życia.

Na negatywne skutki zmiany czasu narażone są szczególnie osoby, które nie śpią w regularnych porach, wybudzają się nad ranem czy prowadzą nocne życie towarzyskie, nie mówiąc już o podróżowaniu.

W najgorszej sytuacji są osoby, które regularnie pracują nocą. Według szacunków około 40 procent pracowników zmianowych i nocnych nie zapewnia sobie odpowiedniej ilości snu z powodu trudności w dopasowaniu życia do grafiku zajęć. Około 10 proc. cierpi na bezsenność i odczuwa wyczerpanie w ciągu dnia.

Zobacz, jakie są skutki zmiany czasu dla zdrowia

Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca.

Negatywne skutki zmiany czasu na letni. Jak zmiana czasu wpł...

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki