MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Łodzi od od 1 października. Ceny biletów MPK Łódź bez podwyżek 1.10.2022

Marcin Darda
Marcin Darda
Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej w Łodzi nie wejdą w życie od 1 października, jak zakładał Zarząd Dróg i Transportu. Wojewoda uchwałę Rady Miejskiej Łodzi w tej sprawie opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego 23 września.
Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej w Łodzi nie wejdą w życie od 1 października, jak zakładał Zarząd Dróg i Transportu. Wojewoda uchwałę Rady Miejskiej Łodzi w tej sprawie opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego 23 września. Grzegorz Gałasiński
Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej w Łodzi nie wejdą w życie od 1 października, jak zakładał Zarząd Dróg i Transportu. Wojewoda uchwałę Rady Miejskiej Łodzi w tej sprawie opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego 23 września.

W uchwale jest zapis, że wejdzie ona w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym, zatem wyższe ceny biletów powinny obowiązywać najwcześniej od 8 października.

Uchwała podnosząca cennik przeszła głosami głównie radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy wobec zapowiadanego przez związki zawodowe MPK na 5 września rozpoczęcia bezterminowego strajku. Załoga domagała się podwyżek wynagrodzeń o 340 zł dla stanowisk nierobotniczych i 2 zł za godzinę dla robotniczych.

Od września do końca 2022 r. koszt podwyżek to 7 mln zł, acz skarbnik miasta stwierdził, że budżet Łodzi takich pieniędzy dla MPK nie ma. Stąd – by odsunąć groźbę strajku – Maciej Sobieraj, wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu, postawił przed radnymi dwie opcje: albo cięcia kursów, albo podwyżka cen biletów o 10 proc. W końcu na sesję nadzwyczajną trafił projekt podwyższający ceny biletów. Jak kształtować się będą ceny podstawowych biletów po podwyżce?

NOWY CENNIK BILETÓW KOMUNIKACJI MIESKIEJ W ŁODZI

  • bilet jednorazowy do 20 minut: 4,40 zł normalny, 2,20 zł ulgowy
  • bilet jednorazowy do 40 minut: 5,60 zł normalny, 2,80 zł ulgowy
  • bilet jednodniowy: 18 zł normalny, 9 zł ulgowy
  • bilet 90-dniowy, imienny na wszystkie linie: 414 zł normalny, 207 zł ulgowy
  • bilet 90-dniowy, na okaziciela, na wszystkie linie: 620 zł normalny, 310 zł ulgowy
  • bilet 30-dniowy, imienny na wszystkie linie: 168 zł normalny, 84 zł ulgowy
  • bilet 30-dniowy, na okaziciela, na wszystkie linie: 252 zł normalny, 126 zł ulgowy

Jednakże bilety jednorazowe - do 20 i 40 minut - do końca 2023 r. będą miały dłuższe terminy ważności, odpowiednio do 40 i 60 minut. Relatywnie tańsze będą bilety okresowe dla posiadaczy Karty Łodzianina: np. bilet 30-dniowy, imienny na wszystkie linie będzie kosztował 140 zł normalny i 70 zł ulgowy. Według informacji przedstawionej przez wicedyrektora ZDiT po pytaniach radnych opozycji, w Łodzi od 1 października będą obowiązywać najdroższe bilety komunikacji w Polsce. Będzie to już druga podwyżka cen biletów w Łodzi w 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki