Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe cmentarzysko kiosków koło Brzezin. W Dąbrówce Małej składują kioski "Ruchu"

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Cmentarzysko starych kiosków „Ruchu” znajduje się w Dąbrówce Małej koło Brzezin. Zostało oznaczone nawet na mapach Googla.
Cmentarzysko starych kiosków „Ruchu” znajduje się w Dąbrówce Małej koło Brzezin. Zostało oznaczone nawet na mapach Googla. Krzysztof Szymczak
Dąbrówka Mała to niewielka wieś leżąca między Brzezinami a Strykowem. Pewnie nikt by o niej nie słyszał, gdy nie znajdujące się tam cmentarzysko starych kiosków „Ruchu”. Zostało oznaczone nawet na mapach Googla.

Niezwykłe cmentarzysko koło Brzezin. W Dąbrówce Małej składują kioski "Ruchu"

Tego miejsca nie trudno znaleźć. Stare kioski widać zaraz przy wjeździe do wsi. Wszystkie kiedyś należały do „Ruchu”. Sprzedawano w nich prasę, napoje, bilety komunikacji miejskiej. Ale skończyły swój żywot i trafiły do Dąbrówki Małej.

Znajdują się tam kioski z miejsc nierentownych na terenie Łodzi i województwa – wyjaśniał kilka lat temu Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy firmy „Ruch“ S.A. – Nie wszystkie przeznaczone są do kasacji, część w ramach optymalizacji postawimy w innych miejscach, jeszcze inne zostaną wyremontowane. W tym sensie „cmentarzysko“ to tak naprawdę punkt przerzutowy kiosków, coś w rodzaju ich magazynu. Takich miejsc mamy w Polsce 16, znajdują się w każdym województwie.

Jednak najbardziej znane jest to pod Brzezinami. Pani Justyna mieszka naprzeciwko tego cmentarzyska. Nie pamięta już ile lat istnieje, ale ta działka należała do jej rodziny.

Sprzedaliśmy działkę pewnemu człowiekowi – tłumaczy. - Miał się tam budować. A zrobił składowisko kiosków. Podobno już nie żyje. Nie wiem co będzie dalej z tymi kioskami.

Toaleta kioskarza

Mieszkańcy Dąbrówki opowiadają, że o ile ich pamięć nie myli to pierwsze kioski przywieziono tu w 2013 roku. Nie myśleli, że będzie ich aż tyle.

- Kiedyś w Internecie ukazało się jedno zdjęcie z tego miejsca i zaczęli do nas zjeżdżać ludzie z całej Polski – dodają.

Pani Justyna, która mieszka naprzeciwko cmentarzyska denerwuje się, że niektórzy potrafią przyjeżdżać o drugiej – trzeciej w nocy.

- Chodzą, świecą latarki, straszą dzieci, które się budzą – mówi pani Justyna.

Teren na którym stoją kioski był kiedyś ogrodzony. Teraz bez problemów wejdzie tam każdy. Oglądając kioski można zobaczyć jak wyglądały tam łazienki. Miały przenośną toaletę. W niektórych z nich zostały nawet fotele. Cmentarzysko muszą odwiedzać kibice. Po zostawionych napisać widać, że byli to kibice Widzewa Łódź, ŁKS-u, a nawet Legii Warszawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki