Nowa kapsuła czasu zakopana w kościele św. Mateusza...

  Nowa kapsuła czasu zakopana w kościele św. Mateusza [ZDJĘCIA]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nowa kapsuła czasu zakopana w kościele św. Mateusza [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  W kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, podczas niedzielnego koncertu, zakopano nową kapsułę czasu. "Nie wiemy kim jesteście, ale wierzymy, że naszymi braćmi w Słowie" - te słowa parafianie kierują w przesłaniu do znalazców kapsuły, którzy będą czytać ten list za kilkadziesiąt lat.
  - Dziś składamy nową kapsułę. Nie wiemy kim będą parafianie, którzy ją odnajdą. Jesteście dla nas tylko wyobrażeniem - mówił ks. Michał Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza.

  Oprócz przesłania napisanego przez parafian i ich podpisów w kapsule znalazło się także przesłanie od marszałka województwa Witolda Stępnia i prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Oboje postanowili w nich pochwalić się swoimi sukcesami w budowaniu infrastruktury Łodzi i województwa.

  Pomysł zakopania przesłania dla potomnych narodził się podczas remontu kościoła, gdy odnaleziono kapsułę czasu zakopaną pod ołtarzem w 1923 roku. Wtedy w Łodzi mieszkało kilkadziesiąt tysięcy ewangelików. Dziś jedyna parafia ewangelicka w Łodzi liczy zaledwie 700 parafian.

  CZYTAJ: Sensacyjne odkrycie w kościele św. Mateusza. Kapsuła czasu z 1923 roku

  - Może nie ma nas dużo, ale wielu z nas jest nadal czynnych - mówi Irena Zientkiewicz, łodzianka i parafianka Kościoła. - W tym kościele byłam ochrzczona i w tym kościele brałam ślub. Przy zakopywaniu kapsuły czasu też mi się łezka w oku zakręciła - dodaje.

  Remont w kościele św. Mateusza prowadzono przez ostatni rok. Wymieniono posadzkę kościoła i ogrzewanie oraz założono okna ochronne na kościelne witraże. Remont kosztował 2,6 mln zł. Ponad dwa miliony pochodziły z Unii Europejskiej. To właśnie podczas remontu posadzki odkryto zakopaną 80 lat temu kapsułę. O jej istnieniu nikt nie miał pojęcia.

  - Ta kapsuła uzupełniła lukę w naszej wiedzy historycznej o budowie kościoła, bo nie wiedzieliśmy, kiedy prace zostały wznowione. Dzięki temu wiemy, że miało to miejsce w roku 1923 - mówi ks Makula. - Ten kościół zbudowano dzięki hojności parafian. Dokończono dzięki hojności fabrykantów. Mogliśmy go wyremontować dzięki pomocy władz województwa.

  CZYTAJ: Treść listu z kapsuły czasu odnalezionej w kościele św. Mateusza

  W kapsule czasu z 1923 roku oprócz przesłania znaleziono także ówczesne łódzkie gazety i pieniądze. Do nowej kapsuły oprócz przesłań również włożono łódzkie gazety oraz dysk z nagranym hymnem parafii.

  Kapsuła trafiła pod podłogę świątyni podczas koncertu z cyklu "Niedziela z muzyką u świętego Mateusza". Wydarzenie łączy się z jubileuszem parafii 85 rocznicą poświęcenia kościoła.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo