18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Klasyka Europy - "Szosza"

łk
A.Iosipenko
Teatr Narodów z Moskwy gościliśmy w Łodzi już dwa lata temu, na pierwszym festiwalu "Nowa Klasyka Europy". Wtedy "Opowiadaniami Szukszyna" zaskarbił sobie serca widzów. Jak będzie teraz, gdy 17 i 18 listopada w Teatrze im. Jaracza zaprezentuje on swoją wizję autobiograficznej powieści Isaaca Bashevisa Singera "Szosza"?

Można sobie wiele obiecywać po tym wydarzeniu, gdyż spektakl "Szosza" powstał pod okiem Tufana Imamutdinova, reżysera, w którego żyłach płynie kozacka krew.

Spektakl to sceniczna adaptacja ostatniej powieści noblisty Singera. Jej akcja toczy się w przedwojennej Warszawie. Aron Greidinger pisze sztukę teatralną, w której główną rolę zagrać ma Betty, kochanka milionera z Ameryki. Kiedyś biedny stolarz, a teraz bogaty przemysłowiec, wynajmuje dla niej teatr i zamawia tekst. Czy Aron skorzysta z propozycji Betty, która zaraz po premierze chce zabrać go do Ameryki? Uciekając przed holokaustem, który zbliża się nieuchronnie, Aron zostawiłby w Warszawie wszystkich swoich bliskich.

Gdy nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się Szosza, przyjaciółka z dzieciństwa, wszyscy sądzą, że romans z cofniętą w rozwoju dziewczyną jest żartem. Co tak naprawdę łączy go z Szoszą? I czy Aron odrzuci szansę ucieczki, żeby zaplątać się w małżeństwo, którego finałem będzie całkowite zaprzepaszczenie jego talentu? To barwna, urzekająca zarówno humorem, jak i nostalgią opowieść o miłości. Miłości bez granic.

W spektaklu występują m.in. Roman Shalyapin, Polina Struzhkova, Roza Struzhkova, Olga Smirnova, Natalia Nozdrina. Towarzyszyć będzie im zespół muzyczny w składzie Leva Sanduk, Mikhail Blinkov, Yang Kurzanov. Autorem scenografii jest Timofei Rybushinsky, a kostiumy zaprojektowała Tatiana Chebotar. Premiera spektaklu odbyła się 29 września 2011 roku. "Szosza" trwa około 1 godz. 50 min (i grana jest bez antraktu).

Tufan Imamutdinov ukończył reżyserię pod kierunkiem Olega Kudryashova w Moskiewskiej Akademii Teatralnej. W 2010 roku za spektakl "Zapiski wariata" według Mikołaja Gogola otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu "Reżyser i przestrzeń". Współpracę z Teatrem Narodów rozpoczął w 2011 roku realizacją dramatu Martina McDonagha "Samotny zachód", a "Szosza" jest jego drugą realizacją na tej scenie.

Teatr Narodów założony został w latach 80. jako teatr republik Związku Radzieckiego. Choć to tu Władimir Wysocki występował w roli Hamleta, teatr nie zdążył odegrać znaczącej roli, gdyż ZSRR uległ rozpadowi.

Dziś teatr przyciąga zarówno środowiska dawnych i obecnych dysydentów, liberalnych dziennikarzy i artystów, jak i ludzi z kręgu administracji prezydenckiej, biznesu i polityki. To zasługa Jewgienija Mironowa, dyrektora artystycznego i wybitnego aktora, który umie trafić w gusty ludzi władzy i nastawionej opozycyjnie inteligencji. Dla pierwszych ma gwiazdy pierwszej wielkości, takie jak Czułpan Chamatowa, znana z serialu "Dzieci Arbatu" i filmu "Goodbye Lenin". Dla środowiska intelektualnego - zagranicznych reżyserów, którzy realizują nowatorskie koncepcje artystyczne.

Scena cieszy się uznaniem krytyki i wielką sympatią widzów. Bierze udział w europejskich festiwalach i przeglądach, zdobywając wiele znaczących nagród i wyróżnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki