MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kronika i encyklopedia Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wielkim źródłem informacji i ciekawostek jest „Ilustrowana encyklopedia historii Łodzi. Od pradziejów do końca XIX wieku”

Książka, która jest zarówno encyklopedią, jak i typową kroniką, właśnie trafiła do księgarń. Autorem koncepcji i opracowania jest Arkadiusz Grzegorczyk, który we wstępie zaznacza, że ta publikacja może stać się „popularnym przewodnikiem po dziejach naszego miasta”.

Faktycznie, książka to frapująca, bogato ilustrowana podróż w czasie. Uwagę zwracają liczne fotografie archiwalne, wśród których są prawdziwe perełki. Jedna z nich to przedwojenne zdjęcie wylotu pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej.

Widzimy na nim kamienicę, w której później były słynny „Hortex” oraz dwa domki tkaczy. Teraz w ich miejscu pasaż łączy się z Piotrkowską.

Czytaj:Archeolodzy przy pałacu Poznańskiego w Łodzi. Czy wykopią osadę sukienniczą?

Dobrym posunięciem jest też prezentacja na dwóch stronach architektury międzywojennej, kiedy to królował modernizm. Na 16 fotografiach zobaczymy najciekawsze budynki i osiedla, zaś po bokach notki o dwóch czołowych architektach tego okresu: Wiesławie Lisowskim i Józefie Kabanie-Korskim.

Ciekawostek nie brakuje. Nie każdy wie, że podczas I wojny światowej okupanci przyłączyli do Łodzi, nie tylko potężne Bałuty, lecz także mniejsze wsie: Chojny Nowe, Dąbrowę, Radogoszcz, Widzew, Rokicie Stare i Nowe, Zarzew i Żabieniec.

Czytaj:„Czarownice”, duchy, skarby i inne niezwykłości dawnej Łodzi

25 marca 1913 roku odbył się w Łodzi koncert znakomitego pianisty Ignacego Paderewskiego, który przyjechał z małżonką i zatrzymał się w Grand Hotelu. Po koncercie w słynnej i renomowanej sali Vogla przy ulicy Narutowicza (dziś w nowym gmachu jest tam filharmonia) mistrzowi wręczono oprawiony w skórę dyplom opatrzony tysiącem podpisów znanych i znaczących łodzian.

25 listopada 1916 roku odbyły się w Łodzi uroczystości poświęcone zmarłemu w Szwajcarii Henrykowi Sienkiewiczowi. W witrynach i na balkonach pojawiły się jego portrety.

W kościele św. Stanisława Kostki (dopiero w 1920 roku utworzono w Łodzi diecezję, a kościół ten został podniesiony do rangi katedry) ksiądz Wincenty Tymieniecki odprawił żałobne nabożeństwo, zaś radni postanowili, że patronem ulicy Mikołajewskiej i parku przy niej będzie odtąd autor między innymi „Ogniem i mieczem”.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki