Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa prezes PGE GiEK S.A. w Bełchatowie. Wioletta Czemiel - Grzybowska w PGE zaczęła od zwolnień ludzi powiązanych z posłami PiS

Marcin Darda
Marcin Darda
O Wioletcie Czemiel – Grzybowskiej mówi się w Bełchatowie, że musiała przyjść do koncernu z szerokimi, nieformalnymi upoważnieniami do zmian kadrowych, bo zaczęła je jeszcze jako pełniąca obowiązki prezesa
O Wioletcie Czemiel – Grzybowskiej mówi się w Bełchatowie, że musiała przyjść do koncernu z szerokimi, nieformalnymi upoważnieniami do zmian kadrowych, bo zaczęła je jeszcze jako pełniąca obowiązki prezesa FB/Wioletta Czemiel - Grzybowska
Wioletta Czemiel - Grzybowska została formalnie powołana na prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Rada nadzorcza nominowała też nowego wiceprezesa ds. wytwarzania. PGE GiEK S.A. ma siedzibę w Bełchatowie. Mówi się tam, że PGE GiEK S.A czeka teraz błyskawiczna wymiana kadr na ważnych stanowiskach, a z pracy w koncernie już zwolniono kilka osób powiązanych z ważnymi politykami PiS.

Zmiany personalne w PGE idą jak po łańcuszku od samej góry. Najpierw wymieniono prezesa całej grupy, potem w Bełchatowie odwołano prezesa Roberta Ostrowskiego i wiceprezesa ds. wytwarzania Marka Ciapałę. A 25 marca rada nadzorcza koncernu osadziła na miejsce Ostrowskiego w formule pełniącej obowiązki prezesa Wiolettę Czemiel – Grzybowską, która w tejże radzie zasiadała jako członek.

NOWA PREZES PGE

W piątek (3 kwietnia) formalnie powołano ją na prezesa, zaś wiceprezesem ds. wytwarzania został Zbigniew Fałek. To m.in. były dyrektor PGE Dystrybucja dla miasta Łodzi i Łódź – Teren. Nowa prezes pochodzi z Podlasia, wcześniej zasiadała w zarządzie Polskich Sieci Gazowniczych, a branżą gazowniczą związana jest od kilkunastu lat.

KIM JEST WIOLETTA CZEMIEL - GRZYBOWSKA?

O Wioletcie Czemiel – Grzybowskiej mówi się w Bełchatowie, że musiała przyjść do koncernu z szerokimi, nieformalnymi upoważnieniami do zmian kadrowych, bo zaczęła je jeszcze jako pełniąca obowiązki prezesa. Zwolniono m.in. Marka Szydłowskiego, dyrektora departamentu HR. Szydłowski tę posadę objął w 2016 r., gdy był powiatowym radnym PiS w Pajęcznie, a w Bełchatowie uchodził za symbol tzw. desantu pajęczańskiego, czyli ludzi związanych z posłanką PiS Beatą Mateusiak – Pieluchą, nie mających dotąd nic wspólnego z górnictwem i energetyką (Szydłowski to polonista, wcześniej dyrektor szkoły w Pajęcznie - red.).

Bełchatów obiegła wieść, że Szydłowskiego zastąpił na stanowisku dyrektora departamentu HR Krzysztof Ciebiada, były wiceprzewodniczący łódzkiego sejmiku i były poseł PiS z Pabianic, w kręgach partyjnych znany też jako polityczny przyboczny i kierowca Janiny Goss, nieformalnej szefowej PiS w Łodzi i przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego. Goss jest w radzie nadzorczej PGE. Jednak Ciebiada w rozmowie DŁ zaprzeczył, stwierdził, że wciąż pracuje w PGE Obrót w Łodzi, a informacje o jego nominacji nazwał zwykłymi plotkami.

Jednak do najbardziej jak dotąd spektakularnego zwolnienia doszło w czwartek, na dzień przed powołaniem Czemiel – Grzybowskiej na prezesa. Posadę dyrektora ds. komunikacji w koncernie straciła Agnieszka Wysocka. To m.in była wiceprezydent Bełchatowa, ale nie to jest najważniejsze. Wysocka w Bełchatowie prowadziła Klub „Gazety Polskiej”, jest protegowaną Antoniego Macierewicza, prezesa okręgu piotrkowskiego PiS i byłego ministra obrony narodowej. Poza tym jej małżonek, Piotr Wysocki, to czynny polityk PiS, na dodatek przewodniczący Rady Miejskiej w Bełchatowie, politycznie także związany z Macierewiczem.

PGE GiEK S.A to koncern, w którego skład jako oddziały wchodzi pięć elektrowni i kopalni węgla brunatnego, w tym bełchatowska kopalnia i elektrownia. Koncern, którego siedzibą jest Bełchatów zatrudnia ponad 16 tys. ludzi, należące do PGE GiEK S.A elektrownie wytwarzają łącznie 36 proc. energii elektrycznej w Polsce, kopalnie zaś wydobywają blisko 90 proc. eksploatowanych pokładów węgla brunatnego w Polsce.

WIRUSY I BAKTERIE – MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki