Nowe budynki i kierunki na Uniwersytecie Łódzkim [WYWIAD]

  Nowe budynki i kierunki na Uniwersytecie Łódzkim [WYWIAD]

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od ponad roku obserwujemy zdecydowanie mniejsze zainteresowanie studentów studiami niestacjonarnymi, co sprawia, że mamy kilka milionów złotych wpływów rocznie mniej - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.
  Tomasz Boruszczak

  Tomasz Boruszczak ©archwium prywatne

  Czy to najtrudniejszy rok w 68-letniej historii Uniwersytetu Łódzkiego?
  Nie powiedziałbym, aby był on gorszy od poprzednich. Powstają w tym roku trzy potężne inwestycje: budowa nowego gmachu filologii, modernizacja zabytkowego budynku dawnego wydziału chemii przy Narutowicza 68, w którym w przyszłości będzie mieścił się rektorat, a trzecia bardzo duża inwestycja to modernizacja dwóch ostatnich kondygnacji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ulicy Banacha. Na tę modernizację, a przede wszystkim na wyposażenie laboratoriów w nowoczesne urządzenia przeznaczamy ok. 20 mln złotych. Trudno zatem powiedzieć, że to jest słaby rok. Jednak od ponad roku obserwujemy zdecydowanie mniejsze zainteresowanie studentów studiami niestacjonarnymi, co sprawia, że mamy kilka milionów złotych wpływów rocznie mniej. Ale chciałbym podkreślić, że roczny budżet UŁ to ok. 400 mln zł, a zatem jest to ułamek procenta, choć zauważalny.

  Jakie uczelnie są największą konkurencją dla uniwersytetu?
  Od wielu lat śledząc geograficzne pochodzenie naszych studentów, możemy powiedzieć, że głównie pochodzą oni z Łodzi i województwa łódzkiego. Stanowią oni ponad 80 procent naszych studentów. Pozostali pochodzą m.in. z Częstochowy, Radomia, Włocławka, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, a także Warszawy. Nie rywalizujemy zatem o studentów z Uniwersytetem Warszawskim, ani Uniwersytetem Jagiellońskim, ani chociażby z Politechniką Łódzką, która jest uczelnią techniczną. W aktualnie trwającej rekrutacji przygotowaliśmy ponad 8800 miejsc, tak samo jak w roku ubiegłym i mam nadzieję, że w następnym roku ta liczba będzie podobna.

  Jak UŁ chce walczyć o studentów w czasach niżu demograficznego?
  Nie nazwałbym tego walką, tylko proponowaniem coraz to nowej oferty studiowania,żeby nasza uczelnia była atrakcyjna programowo. Tylko w nadchodzącym roku akademickim proponujemy dwa nowe kierunki: analitykę społeczną na wydziale ekonomiczno-socjologicznym i lingwistykę dla biznesu na wydziale filologiczny. One już budzą ogromne zainteresowanie, podobnie jak kierunki od lat uznane w kraju, jak prawo, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, czy kierunki na wydziale ekonomiczno-socjologicznym. Ale nie tylko to jest ważne. Z punktu widzenia studenta istotne są także akademiki. Nasze akademiki wygrywają w rankingach na najlepsze w Polsce. Wszystkie są po remoncie i ich standard można ocenić jako wysoki. Kończymy właśnie remont Domu Studenta nr XIV, czyli słynnej Wieży Babel. Ponadto wiele naszych wydziałów, np. prawo i administracja, biologia, zarządzanie, czy wydział chemii, nauk geograficznych mieści się w nowoczesnych budynkach. Zachęcamy też do studiowania u nas stypendiami. W minionym roku rektor UŁ ustanowił 1000 złotych comiesięcznego stypendium dla studentów pierwszego roku , którzy są laureatami olimpiad szczebla centralnego.

  Rozmawiała Joanna Leszczyńska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny