Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe filmy, do których zdjęcia powstały lub powstają w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Czas na pogodę"
"Czas na pogodę" Sonovision
Na ekrany kin wszedł film „Czas na pogodę” Jacka Raginisa-Królikiewicza, do którego zdjęcia powstały w Łodzi. W naszym mieście realizowane są już kolejne produkcje.

Twórcą filmu „Czas na pogodę” jest Jacek Raginis-Królikiewicz, łodzianin, ceniony reżyser i scenarzysta, syn reżysera Grzegorza Królikiewicza. To emocjonalna opowieść, w której główne role zagrali: Ewa Konstancja Bułhak i Łukasz Lewandowski.

Film powstał na podstawie dramatu Zbigniewa Moskala. To historia Adama, nieudacznika w średnim wieku oraz Celiny, która straciła sens życia, a smutki topi w kolejnych kieliszkach wina. Adam ma za sobą serię życiowych porażek, w dodatku właśnie zmarła mu ciotka, a odziedziczone mieszkanie zostało zalane przez uciążliwą sąsiadkę z góry, Celinę właśnie. W ich emocjonalnej relacji zaczynają mieszać się niechęć, wzajemna fascynacja, bliskość i przemoc. W miejsce odrazy i obojętności wkrada się cień głębszego uczucia.

"Czas na pogodę" to konfrontacja nadziei z rozpaczą, ale także pojedynek dwóch osobowości - mówi o filmie Jacek Raginis-Królikiewicz, reżyser i autor scenariusza. - Zarówno Celina jak i Adam muszą pokonać potężne przeszkody: własne kompleksy, doświadczenie życiowych porażek, wrogość i rozpacz, wreszcie głęboki nałóg alkoholowy, w którym kobieta od lat się zatraca. Każde z nich przechodzi przemianę, a rzeczywistość miesza się z marzeniem i wyobraźnią.

Autorem zdjęć jest Mike Stern Sterzyński, za scenografię i kostiumy Izabela Stronias, a za montaż - Szymon Sabarański. Autorem muzyki jest Antoni Wojnar.

W Łodzi powstawały właśnie zdjęcia do filmu „Mamka”, szwedzkiego reżysera, który ukończył łódzką Szkołę Filmową, Magnusa von Horna. Ekipa pracowała w naszym mieście prawie dwadzieścia dni. Akcja filmu rozgrywa się w Kopenhadze po zakończeniu I wojny światowej. To wstrząsająca opowieść oparta na autentycznej historii: Mąż młodej, ciężarnej szwaczki Caroline nie wrócił z wojny. Kobieta stara się przetrwać w bezwzględnych powojennych realiach. Pracuje w fabryce, gdzie zachodzi w kolejną ciążę z jej właścicielem. Mezalians łamie jej życie. Po utracie pracy natrafia na Dagmar, kobietę, która na tyłach swojego sklepu prowadzi rodzaj agencji adopcyjnej i znajduje porzuconym dzieciom nowe domy. Caroline zostaje mamką dzieci, których nikt nie chce.

Plan zdjęciowy zaaranżowano między innymi na łódzkich Błoniach koło górki Retkińskiej w rejonie ulic Konstantynowskiej i Juszczakiewicza. Kręcono tam sceny rozgrywające się w cyrku. Zdjęcia powstawały również na ul. Wólczańskiej, Księżym Młynie, w Pałacu Herbsta, Szkole Filmowej, a także w hali zdjęciowej Opus Film przy ul. Łąkowej oraz w łaźni miejskiej z Zgierzu. Przy ulicy Łąkowej powstało mieszkanie Caroline oraz sklep ze słodyczami, który prowadzi Dagmar.

W rolach głównych występują Vic Carmen Sonne jako Caroline, Trine Dyrholm jako Dagmar i Besir Zeciri jako Peter. Autorem zdjęć jest Michał Dymek. Premiera filmu planowana jest na maj 2024 roku.

A między innymi w Stajni Jednorożców powstawały latem zdjęcia do serialu „Idź przodem, bracie” w reżyserii Macieja Pieprzycy dla platformy Netflix. Premiera jeszcze w tym roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki