Nowe wydanie książki o Parku Klepacza

  Nowe wydanie książki o Parku Klepacza

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Park Klepacza
  1/5
  przejdź do galerii

  Park Klepacza ©Krzysztof Szymczak

  Stowarzyszenie Film-Przyroda-Kultura (FPK) wznowiło drugi zeszyt z cyklu "Parki i ogrody Łodzi"dotyczący Parku Klepacza. W planach wydawniczych są już kolejne publikacje m.in. o Parku Julianowskim.
  Zeszyty z tej serii pisane są jako dzieło zbiorowe pod redakcją prof. Romualda Olaczka i wydawane od 2006 roku. Stowarzyszenie postanowiło wznowić zeszyt pt. "Park imienia ks. bp. Michała Klepacza".

  - Domagali się tego czytelnicy innych zeszytów, bo nakład wydawnictwa dawno się już wyczerpał - mówi prof. Romuald Olaczek.

  Nowe wydanie uwzględniło zmiany, które zaszły w Parku Klepacza i w jego okolicy w ciągu niemal 10 lat, które minęły od wydania pierwszego zeszytu. W wydawnictwie znajdą się też zdjęcia, plany, historia parku oraz opis występujących w nim roślin.

  Park Klepacza to jeden z ładniejszych łódzkich parków. Założony został w 1904 roku jako ogrody otaczające wille Richterów. Jest szczególnie urokliwy wczesną wiosną, gdy kwitną w nim na niebiesko cebulice syberyjskie.

  W parku są aż 24 drzewa będące pomnikami przyrody. Największym i najcenniejszym jest dąb Fabrykant.

  - Są tutaj też zagadki - mówi senator i przewodnik po Łodzi Ryszard Bonisławski, jeden z autorów opracowania. - Przy alei dzielącej park na połowę znajduje się nagrobek z czasów I wojny światowej. Nikt nie wie, skąd się wziął. Czy został przytaszczony jako rzeźba parkowa, czy też ktoś został pochowany, w co wątpię. Pokaźny, oficerski nagrobek kryje tajemnicę, którą ktoś może kiedyś wyjaśni.

  Obecnie park Klepacza jest oddany w użytkowanie Politechnice Łódzkiej. Uczelnia planuje ogrodzić park i stara się o przejęcie go od miasta.

  Zeszyt dotyczący Parku Klepacza jest jednym z pięciu wydanych do tej pory przez Stowarzyszenie FPK. Do tej pory opracowane zostały: Park Klepacza, Park Żródliska, Ogrody nad Łódką , Parki Sienkiewicza i Moniuszki, oraz Ogrody Księżego Młyna. W planach są kolejne wydawnictwa opisujące łódzkie parki. W pierwszej kolejności wydany ma być zeszyt o Parku Julianowskim, czyli Parku im. Mickiewicza.

  - Park Julianowski to miejsce spacerów, treningów, czasem można zobaczyć w nim ćwiczącego koszykarza Marcina Gortata - wylicza senator Bonisławski.

  Z tej okazji redakcja prosi o przysyłanie zdjęć z domowych archiwów dotyczących tego, a także innych parków.

  - Jeśli łodzianie mają zdjęcia, nawet z niedawnych lat, pokazujące park, budynki parkowe, drzewa to my je z podaniem autorstwa zamieścimy - mówi Ryszard Bonisławski.

  W planach są też kolejne zeszyty, jednak najpierw Stowarzyszenie musi zdobyć na nie środki. Wydawnictwo dotyczące Parku Klepacza dofinansowane zostało kwotą 38 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Publikacja nie jest dostępna w zwykłej sprzedaży. Większość egzemplarzy została już rozdana.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie to kupić?

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gdzie to można kupić?

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny