Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze WOT z regionu łódzkiego rozpoczęli przedostatnie w tym roku szkolenie podstawowe

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Pierwszego dnia szkolenia podstawowego nowi kandydaci przeszli test sprawności fizycznej oraz pobrali wyposażenie i umundurowanie żołnierza lekkiej piechoty
Pierwszego dnia szkolenia podstawowego nowi kandydaci przeszli test sprawności fizycznej oraz pobrali wyposażenie i umundurowanie żołnierza lekkiej piechoty Fot. 9 ŁBOT
Nowi żołnierze WOT z regionu łódzkiego rozpoczęli przedostatnie w tym roku szkolenie podstawowe. 17 listopada przed bramą koszar w Łasku stawiło się 80 ochotników na szkolenie podstawowe w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Kandydaci na terytorialsów pochodzą m. in. z Łodzi, Kutna, Aleksandrowa Łódzkiego i Łęczycy.

Pierwszego dnia szkolenia podstawowego nowi kandydaci przeszli test sprawności fizycznej oraz pobrali wyposażenie i umundurowanie żołnierza lekkiej piechoty. Przez najbliższych 16 dni będą uczyć się m.in.: podstaw terenoznawstwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw strzelectwa, pierwszej pomocy i żołnierskiej musztry. Po zakończonej nauce czeka ich egzamin- pętla taktyczna.

Finałem będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 2 grudnia w Radomsku. To element polityki propagującej służbę w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która organizuje przysięgi w różnych miejscowościach. Do tej pory odbywały sie one m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Poddębicach i Kutnie. Po przysiędze żołnierze będą szkolić się w pododdziałach najbliższych swojemu miejscu zamieszkania.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej została sformowana w styczniu 2018 roku. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Łasku, Kutnie i Zgierzu oraz samodzielne kompanie (szkolna, saperów, logistyczna i dowodzenia) zlokalizowane w Łodzi i Zgierzu.

Dowódca brygady płk Paweł Wiktorowicz wciąż zabiega o utworzenie czwartego batalionu w Piotrkowie Trybunalskim. Teraz żołnierze z tamtych terenów służą w innych batalionach, co bywa uciążliwe z racji dużej odległości od miejsca zamieszkania.

Obrona terytorialna zaprasza na szkolenie w czasie ferii zimowych

Ostatnia szansa, by jeszcze w tym roku zostać terytorialsem, będzie 9 grudnia. Rozpoczną się wtedy „Ferie z WOT” – pierwsze dwa dni szkolenia będą miały miejsce w grudniu, a kolejna część będzie kontynuowana w terminie ferii zimowych w 2024 roku.

Chętni mogą się jeszcze zapisać składając wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej poprzez kontakt z żołnierzami – rekruterami na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub stronę placówek Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim lub Sieradzu. Mieszczą się one tam, gdzie dawne Wojskowe Komendy Uzupełnień.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki