MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWOŚĆ! Ulga podatkowa 2022. Teraz od dochodów odliczysz połowę wydatków na działalność sportową i kulturalną. Jak [19.01.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wideo
od 16 lat
Takiej ulgi jeszcze nie było! Chętni do wspierania kultury lub sportu będą mieli z tego konkretną korzyść podatkową; połowę takich wydatków zrekompensuje im fiskus. To jedna z korzyści, które wnosi podatkowy Nowy Ład. Niezwykłość ulgi polega też na tym, że jeśli taki wydatek kwalifikuje się do zaliczenia w koszty prowadzonej działalności, to poza całkowitym odliczeniem (jak to jest teraz, przed zmianą) podatnik zyska premię w postaci 50 proc. dodatkowego odliczenia od dochodu w ramach ulgi.

Z OSTATNIEJ CHWILI!

Prezdent podpisał ustawę określaną mianem Podatkowego Polskiego Ładu, przepis obowiązuje od nowego roku.

Przedsiębiorcy zyskają możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Tzw. ulga sponsoringowa została zaproponowana przez rząd w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu.
Ma stanowić zachętę dla przedsiębiorców do współpracy z instytucjami kultury czy klubami sportowymi, a tym ostatnim ułatwić pozyskiwanie dodatkowych środków na działalność.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Przedsiębiorcy zyskają możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT i CIT) 50% kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów w 100% do kosztów uzyskania przychodu, uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym przez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% poniesionych kosztów. Łącznie zatem w podatku dochodowym przedsiębiorca rozliczy 150% poniesionego kosztu.

Jak to działa: przykład

W praktyce skorzystanie z ulgi będzie oznaczało, że przedsiębiorca współpracujący z klubem sportowym, który przeznaczy na działalność tego klubu 20 tys. zł:

  • opłacając podatek liniowy według 19% stawki, w podatku PIT zyskuje 3 800 zł (19% x 20 tys. zł)
  • z uwagi na zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz dodatkowo 1 900 zł (19% x 10 tys. zł)
  • z uwagi na proponowaną możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50% poniesionego kosztu, tj. 10 tys. zł.
  • Łącznie w podatku dochodowym przedsiębiorca zyskuje zatem 5 700 zł.

Ulga na działalność sportową

W przypadku ulgi na działalność sportową odliczeniu podlegały będą koszty poniesione na finansowanie klubu sportowego, w szczególności na zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych, finansowanie stypendiów sportowych. Uldze podlegać będą również koszty poniesione na imprezę sportową niebędąca masową imprezą sportową wg ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Ulga na działalność kulturalną

W przypadku ulgi na działalność kulturalną odliczeniu będą podlegały koszty dotyczące tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, w tym poniesione na rzecz instytucji kultury, a także na finansowanie działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki