Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny pełen nowości

Agnieszka Jasińska
Nowy rok szkolny pełen nowości
Nowy rok szkolny pełen nowości Dziennik Łódzki / archiwum
Uczniowie, nauczyciele i rodzice muszą przygotować się na nowości, jakie czekają ich w nowym roku. Przed nimi długi rok szkolny. Zajęcia potrwają aż do 29 czerwca. Kalendarz roku szkolnego przewiduje jednak dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce.

Od września wszystkie pięciolatki będą objęte obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym. Ostatni rok rodzice mogą decydować czy posłać sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy czy zostawić w przedszkolu. To jednak nie koniec zmian.

- Do kolejnych klas wchodzi obowiązek nakazujący szkołom przygotowanie miejsc do przechowywania przez uczniów podręczników. Od września będą to klasy I-III szkoły podstawowej i całe gimnazja - informuje Bożena Skomorowska z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego ostatni dzwonek uczniowie usłyszą w ostatni piątek czerwca. W związku z odbywającymi się w przyszłym roku w Polsce Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, organy prowadzące szkoły będą mogły zawiesić zajęcia, gdy na danym terenie wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa uczniów. Zagrożenie to może być związane z utrudnieniami w przemieszczaniu się uczniów między szkołą a domem. W czasie zawieszenia zajęć organ prowadzący szkołę powinien zorganizować opiekę dla uczniów.

Od tego roku szkolnego zgodnie z rozporządzeniem MEN we wszystkich szkołach uczniowie muszą mieć dostęp do ciepłej, bieżącej wody oraz mydła.

Na gimnazjalistów czeka nowe wyzwanie. Część sprawdzianu gimnazjalnego z języka obcego będzie zdawana na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Każdy gimnazjalista będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowy tylko dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Wynik egzaminu gimnazjalnego z języka obcego na poziomie podstawowym będzie liczył się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - do tej pory nie był brany pod uwagę.

Od 1 września zmieniają się zasady wydawania przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne opinii o trudnościach w uczeniu się, czyli np. o dysleksji. Taka opinia będzie wydawana raz i będzie ważna na cały okres edukacji. Do tej pory na każdym etapie - w podstawówce, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej - uczeń musiał uzyskiwać kolejne opinie. Dzięki nowemu rozwiązaniu, dyslektycy nie będą musieli co kilka lat czekać w kolejce po opinię.

Od tego roku szkolnego zacznie obowiązywać nowa forma kształcenia. Nauczyciele w tzw. szkołach masowych będą zajmować się też uczniami niepełnosprawnymi zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Wymianę młodzieżową ze Stanami Zjednoczonymi zaplanowano w XV LO w Łodzi. Uczniowie tej szkoły wezmą też udział w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym.

W III LO w Łodzi realizowany będzie program doradztwa zawodowego i savoir-vivre'u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki