Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody święta Wojska Polskiego 2019 w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się w czwartek (15 sierpnia) łowickie obchody święta Wojska Polskiego oraz 99. rocznicy bitwy warszawskiej nazywanej "Cudem nad Wisłą".

Przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz organizacji społecznych i ugrupowań politycznych wspólnie pochylili się i złożyli kwiaty przed popiersiem Józefa Piłsudskiego, który jest jednym z architektów ofensywy znad Wieprza.

Zaskakujący cios Wojska Polskiego 16 sierpnia rozbił Armię Czerwoną nacierającą na Zachód pod dowództwem marszałka Michaiła Tuchaczewskiego, którego przodek zginął walcząc o Warszawę w czasie powstania listopadowego w 1830 roku.

W okresie Międzywojnia wojskowe święto ustanowiono na 15 sierpnia, aby połączyć je z sakralnymi obchodami wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdyż z jednej strony upatrywano się podczas walk nadprzyrodzonej interwencji ze strony Matki Bożej, a z drugiej chciano pomniejszyć zasługi Józefa Piłsudskiego, którego wiązano z opracowaniem planu zwycięskiego kontrataku.

Wielu historyków uważa jednak, że prawdziwym ojcem strategicznego zwycięstwa Polaków był gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski. Dowodzą oni, iż zrozpaczony Piłsudski, udając się do oddziałów polskich nad Wieprzem, utracił faktyczne dowództwo nad całością sił odradzającej się RP. To właśnie Rozwadowski miał opracować plan kontrofensywy przecinającej wydłużające się linie komunikacyjne i zaopatrzeniowej Sowietów oraz koordynować opór na innych odcinków frontu polsko-sowieckiego.

Uczestnicy patriotycznej imprezy przemaszerowali do bazyliki katedralnej w Łowiczu, gdzie ksiądz biskup senior Józef Zawitkowski miał w samo południe odprawić nabożeństwo. Po jego zakończeniu złożone zostaną kwiaty pod pomnikami na Starym Rynku.
Starszy z nich poświęcony jest synom ziemi łowickiej, a nowszy papieżowi Janowi Pawłowi II.

Podczas czwartkowych uroczystości nie zapomniano o polskich żołnierzach, którzy przelewali swoją krew w konfliktach zbrojnych XX wieku, a pochowani zostali na łowickich nekropoliach. Miejskie delegacje złożyły tam kwiaty i zapaliły znicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki