Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżenie wieku emerytalnego w Polsce. W Łódzkiem wnioski emerytalne złożyło prawie 14 tys. osób

Karolina Wojna
Karolina Wojna
60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - tyle wynosi od 1 października wiek emerytalny. We wrześniu w województwie łódzkim wnioski emerytalne złożyło prawie 14 tys. osób

W oddziale ZUS w Piotrkowie w piątek tłumów nie było. W ostatnim dniu przed wejściem w życiu przepisów przywracających wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, do punktów obsługi zgłaszały się pojedyncze osoby. Ale od 1 września, wnioski w Łódzkiem o emeryturę złożyło ok. 14 tys. osób uprawnionych do tego świadczenia na nowych zasadach. Od poniedziałku ZUS będzie mógł wydawać decyzje.

- Liczba osób uprawnionych do emerytury od obniżonego wieku emerytalnego w tym roku wynosi ok. 33 tys. w woj. łódzkim. Można więc przyjąć, że we wrześniu jedna trzecia uprawnionych z naszego województwa złożyła wnioski - mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. łódzkim.

Największe zainteresowanie i oblężenie stanowisk ZUS miał w pierwszych dniach września.

- 1 września mieliśmy więcej ludzi, bo wiele osób przyszło przed otwarciem placówki, ale to się wszystko szybko unormowało, o godzinie 7 już otwieraliśmy oddziały, żeby rozładować kolejki - mówi Kiełczyńska i przypomina, że tego właśnie dnia we wszystkich placówkach ZUS w Łódzkiem wpłynęło 1.700 wniosków. - W kolejnych dniach ta liczba malała, np. 7 września przyjęto w województwie 3 razy mniej wniosków niż w pierwszym dniu ich składania - podsumowuje i dodaje, że średni czas oczekiwania na obsługę, mimo dużego zainteresowania, wynosił ok. 5 minut.

Spodziewając się dużego zainteresowania wszystkie placówki otworzyły nawet większą liczbę punktów obsługi, a także wprowadziły opiekunów klientów, którzy kierowali przyszłych emerytów na odpowiednie stanowiska.

Czytaj:Obniżenie wieku emerytalnego. Przybędzie posłów emerytów

W województwie łódzkim uruchomiono dodatkowo 47 stanowisk (łącznie interesantów obsługiwało 140). Okazały się przydatne, bo oprócz osób, które złożyły wnioski o emeryturę, wiele było takich, które przyszły po informacje o warunkach przyznania świadczenia, wysokości emerytury itd. Ich obsługą zajmowali się doradcy emerytalni, którzy w oddziałach ZUS pojawili się na początku lipca.

- To był strzał w dziesiątkę - mówi Monika Kiełczyńska, a Dorota Kacperska z oddziału ZUS w Piotrkowie potwierdza, że zainteresowanie taką formą pomocy przyszłych emerytów jest duże.

- Przychodzą ludzie, którzy chcą się dowiedzieć o wysokość przyszłej emerytury, bo wiedzą, że już mogą o nią wystąpić - mówi.

Wśród osób, które w piątek skorzystały z pomocy doradcy w Piotrkowie była pani Maryla, mieszkanka pow. piotrkowskiego. - Jeszcze nie wiem, czy skorzystam, 60 lat skończyłam w lutym - mówi kobieta i dodaje, że cieszy się z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. - Tak bym musiała pracować dłużej, do 65 roku życia.

Jak przypuszcza Dorota Kacperska, więcej osób zainteresowanych składaniem wniosków o emeryturę według nowych przepisów, może w ZUS pojawić się w poniedziałek.

- Spodziewam się, że może być więcej osób, ponieważ teraz już będą obowiązywać te przepisy. Teraz wiele osób przyszło, bo była taka możliwość, przyzwolenie, żeby wniosek złożyli miesiąc przed wejściem przepisów - mówi i dodaje, że spore zainteresowanie uzyskaniem emerytury w obniżonym wieku emerytalnym zaczęło się już w lipcu.

W tym momencie, jak informują pracownicy zakładu, w I oddziale ZUS w Łodzi na 16 tys. uprawnionych złożono ok. 6 tys. wniosków, w II oddziale ZUS w Łodzi na 7,6 tys. uprawnionych wnioski złożyło ok. 4,5 tys. osób, a w oddziale ZUS w Tomaszowie Maz. na ok. 9 tys. uprawnionych wnioski złożyło 3,7 tys. osób.

Co trzeba wiedzieć?

Obniżony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zacznie obowiązywać od 1 października 2017 roku. Wnioski o emeryturę na nowych zasadach można było składać od 1 września.

Przepisy ustawy obniżającej wiek emerytalny nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Wniosek o emeryturę można pobrać w każdej placówce ZUS, ze strony www.zus.pl lub złożyć elektronicznie po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Do wniosku należy dołączyć informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy m.in. pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym oddziale ZUS, drogą elektroniczną lub pocztą.

Przepisy ustawy obniżającej wiek emerytalny nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Wysokość świadczenia zależy od opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki