Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku"

  Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku"

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku"

  ©Grzegorz Gałasiński

  Dziś wybieramy się do doliny rzeki Olechówki, aby nieco bliżej poznać urokliwy "Młynek". Miejsce znane jest łodzianom, ale wciąż jeszcze nie do końca poznane w takim stopniu, na jakie zasługuje. Park na "Młynku" znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, na terenie dzielnicy Chojny-Zatorze.
  Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku"

  ©Grzegorz Gałasiński

  - Najpiękniejsze miejsca w tej okolicy to moim zdaniem pobliski Dworzec Łódź Chojny, kościół pw. św. Wojciecha i rzeka Olechówka, wzdłuż której spacer doprowadzi nas do "Młynka" właśnie - opowiada Tomasz Adamkiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi oraz organizator wakacyjnego cyklu projekcji "Kino w Starym Tramwaju". - Mało kto o tym wie, ale nad ulicą Bałtycką rozciąga się góra, na której kręcono sceny do filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda.

  Jak się okazuje, wzniesienie, na którym Aleksander Ford kręcił sceny do swoich słynnych "Krzyżaków", było tuż po wojnie wysypiskiem dla miasta Łodzi. Z czasem zostało zrekultywowane. To właśnie tu wbite w ziemię zostały słynne krzyżackie miecze, które posłańcy Zakonu Krzyżackiego ofiarowali królowi Władysławowi Jagielle.

  Jak opowiada pan Tomasz, "Młynek" był kiedyś posiadłością w całości prywatną i stał tu najprawdziwszy młyn. - Moja mama jeszcze pamięta jak on wyglądał. Po jakimś czasie ten budynek został rozebrany - opowiada Tomasz Adamkiewicz. - Co ciekawe, nitka torów kolejowych ze stacji Łódź-Chojny na Olechów została wybudowana na polecenie Niemców podczas okupacji. Przy tworzeniu nasypu kolejowego, na odcinku od mojego domu do "Młynka" pracowali pod dyktando hitlerowców Żydzi, którzy tu ginęli.

  Innym elementem poniemieckim i bardzo charakterystycznym dla budownictwa z czasów drugiej wojny światowej jest masywny tunel dla rzeki Olechówki. Na "Młynku" działa Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, dzięki czemu w sezonie letnim bez problemu można wypożyczyć łódkę, rower wodny lub kajak i dopłynąć choćby na znajdującą się w centralnej części zbiornika wyspę.

  Ceny są przystępne (w granicach 10 zł), a jakość usług nie budzi zastrzeżeń. Dodatkową zaletą "Młynka", jako że korzystają z jego walorów przede wszystkim okoliczni mieszkańcy, jest spokój i brak tłoku. Niedawno na "Młynku" z myślą o najmłodszych zbudowany został plac zabaw z miękką, bezpieczną nawierzchnią. Są też stoły do szachów i warcabów.

  W 2007 r. urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku na "Młynku". - Na "Młynku" panuje spokój, tu najlepiej wypoczywam - przyznaje pan Tomasz, który mieszka w drewnianym domu zbudowanym przez jego pradziadka w 1937 roku.


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam nieco inne wrażenia

  nova (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 96

  Park na Młynku jest przede wszystkim miejscem gdzie w weekendy się grilluje i popija piwo- efekt: morze śmieci porozrzucanych gdzie popadnie (koszy na śmieci jak na lekarstwo). Woda tak zamulona i...rozwiń całość

  Park na Młynku jest przede wszystkim miejscem gdzie w weekendy się grilluje i popija piwo- efekt: morze śmieci porozrzucanych gdzie popadnie (koszy na śmieci jak na lekarstwo). Woda tak zamulona i pełna glonów, że pływanie po niej to raczej żadna przyjemność. Zagospodarowany tylko jeden z brzegów stawu, reszta zarośnięta. W tym roku Młynek pozostawiony sam sobie, niekoszona trawa. Szkoda, bo wydaje mi się, że teren byłby bardzo przyjemny, gdyby o niego zadbać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MOSiR

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 116 / 79

  MOSiR dzierżawi co roku wypożyczalnię i ten budynek prywatnej osobie

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny