Odzyskano obraz Alchimowicza, skradziony w Skierniewicach w...

  Odzyskano obraz Alchimowicza, skradziony w Skierniewicach w 1991 r. [ZDJĘCIA]

  ab

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Odzyskano obraz Alchimowicza, skradziony w Skierniewicach w 1991 r. [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©policja łódź

  Policjanci ze Skierniewic odzyskali skradzione w 1991 roku dzieło sztuki autorstwa Kazimierza Alchimowicza. Jego wartość oszacowano na około 100 tys. zł. W tej sprawie zarzuty usłyszały dwie osoby.
  „Portret Józefa Chełmońskiego” autorstwa Kazimierza Alchimowicza pochodzi z 1913 roku. Był przechowywany w Muzeum Sztuki w Łodzi. Obraz został skradziony w 1991 roku, kiedy to z Muzeum Sztuki w Łodzi wypożyczono go na wystawę w Pałacu Prymasowskim w Skierniewicach. Łupem złodziei padło wtedy sześć obrazów.

  Dopiero kilka tygodni temu skierniewiccy policjanci natrafili na trop dotyczący tej sprawy.
  - Każde kolejne sprawdzenie zbliżało ich do okolic Gdańska - mówi Joanna Kącka, rzeczniczka łódzkiej policji. - Tam też pod koniec czerwca dotarli do jednej z prywatnych posesji, na terenie której znaleziono skradzione dzieło sztuki. Jego wartość według różnych wycen szacuje się na około 100 tys. zł - dodaje.

  Obraz został poddany szczegółowym badaniom, a eksperci uznali go za oryginał z 1913 roku. W mieszkaniu znajdowały się także inne dzieła sztuki, których pochodzenie też będzie sprawdzane.

  - Na miejscu zatrzymano 64-letnią kobietę, która usłyszała już zarzut paserstwa, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Obraz nabyła kilka lat temu zdając sobie sprawę, że został wcześniej skradziony. Po przesłuchaniu została zwolniona do domu, przed sądem będzie odpowiadać z wolnej stopy - tłumaczy Kącka.

  Policjanci zatrzymali także 44-letniego mężczyznę z Pomorza, który jak się okazało, wiedział o miejscu przechowywania obrazu i chciał to wykorzystać, wyłudzając 24 tys. zł w zamian za jego zwrot. W tej sprawie kontaktował się z Instytutem Warzywnictwa w Skierniewicach, który ma swoją siedzibę w Pałacu Prymasowskim, skąd obraz został skradziony.

  - Mężczyzna był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa, za które odbywał karę więzienia. Tym razem odpowie w warunkach recydywy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności - dodaje rzeczniczka policji.

  Odzyskany „Portret Józefa Chełmońskiego” wróci teraz do Muzeum Sztuki w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo