Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Geyera w centrum Łodzi. Rewitalizacja dawnych zakładów Eskimo [ZDJĘCIA]

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Ogrody Geyera w centrum Łodzi. Rewitalizacja dawnych zakładów Eskimo
Ogrody Geyera w centrum Łodzi. Rewitalizacja dawnych zakładów Eskimo Grzegorz Gałasiński
Trwają prace budowlane na terenie dawnych zakładów „Eskimo”, które kiedyś należały do imperium Ludwika Geyera. Znana łódzka firma odzieżowa „Monnari” tworzy tam Ogrody Geyera. Ma to być jedno z piękniejszych miejsc w Łodzi.

Jak zapewnia Mirosław Misztal, prezes Monnari Trade SA do tej pory udało się zrewitalizować cztery budynki, które znajdują się w tzw. stanie deweloperskim.

- Do końca roku planujemy powiększyć tą liczbę, kilka kolejnych budynków jest w trakcie zaawansowanych prac rewitalizacyjnych, prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków – dodaje prezes Mirosław Misztal. - Rozmawiamy z potencjalnymi najemcami, mamy wrażenie, że jest duże zainteresowanie obiektami z tradycją. Dodatkowym walorem tych nieruchomości jest świetne położenie – w centrum miasta, a także jest to miejsce dobrze skomunikowane.

Firma nie tylko odrestaurowuje zabytkowe budynki, ale sporządziła też projekt zabudowy całej nieruchomości.

- Potencjalny inwestor lub inwestorzy mogą w ciekawy i z pewnością rentowny sposób wykorzystać potencjał tej nieruchomości – mówi nam Mirosław Misztal. - Kluczowe dla projektu jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Liczymy, że w najbliższych tygodniach ten najważniejszy z elementów zaistnieje i będzie początkiem nowej historii dla uratowanych historycznych miejsc.

Przypomnijmy, że budynki należące dziś do firmy Monnari należały kiedyś do Ludwika Geyera, jednego z twórców przemysłowej potęgi miasta Łodzi. Po wojnie na bazie dawnej fabryki Ludwika Geyera utworzono Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego. W połowie lat 60-tych przyłączono do nich inne przedsiębiorstwa i nadano mu nazwę Eskimo. W 2002 roku ogłoszono upadłość zakładów. Trzy lata później tereny te kupił własnością polsko-hiszpański developer, firma Urbanica. Nowy właściciel miał w tych zabytkowych, pofabrycznych budynkach utworzyć kompleks z mieszkaniami, biurami, handlem, usługami i bulwarami nad odkrytym korytem rzeki Jasień.

W 2015 roku nastąpił przełom – 70 proc. zabytkowego kompleksu, czyli działkę o powierzchni 10,5 hektara kupiła firma Monnari, działająca na rynku odzieżowym i notowana na giełdzie. Postanowiła na tym terenie stworzyć Ogrody Geyera. Wykorzystanych zostanie 18 zabytkowych obiektów znajdujących się na tym terenie. Powstaną w nich biura, sklepy, galerie sztuki, kluby i restauracje. Właściciel tego terenu nawiązał kontakt z developerem, który ma tu wybudować ponad 300 mieszkań. Od strony ul. Sieradzkiej. Wybudowane zostaną trzy wjazdyod ul. Piotrkowskiej oraz po jednym od strony ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej. Wewnątrz pojawią się drogi dla samochodów, ścieżki dla rowerzystów i chodniki dla pieszych. Ma być też otworzona ścieszka dydaktyczna dla klientów, turystów i uczniów. Ma prowadzić od ul. Piotrkowskiej do ul. Wólczańskiej, wzdłuż Jasienia, który płynie pod ziemią. Cały kompleks ma tworzyć zwarty kwartał otwierający się na miasto, z drzewami, zbiornikami wodnymi. Inwestycja ma kosztować 230 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki