Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Karskiego. Nie ma chętnych do stworzenia skwerów na Starym Polesiu

Agnieszka Magnuszewska
Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Projekt Ogrody Karskiego nie ma szczęścia. Najpierw na drodze stanął mu tunel średnicowy, teraz nikt nie chce stworzyć zastępczych zieleńców.

Nie ma chętnych do stworzenia sześciu skwerów na Starym Polesiu. "Kieszonkowe parki" mają być rekompensatą za niezrealizowanie w tym roku projektu z budżetu obywatelskiego pod hasłem Ogrody Karskiego.

Do piątku miasto czekało na zgłoszenia firm do tzw. dialogu technicznego, podczas którego wydział gospodarki komunalnej miał ustalić z zainteresowanymi firmami metodę wykonania dodatkowych terenów zielonych. Dyskusję planowano rozpocząć 29 czerwca i zakończyć 10 lipca. Jednak nikt się nie zgłosił.

Zwykle wykonawca prac jest wybierany spośród tych firm, które biorą udział w dialogu technicznym. Co w sytuacji, gdy nie ma zainteresowanych projektem "Stare Polesie - zieleń! Projekt i wykonanie skwerów, parków kieszonkowych oraz zieleni publicznej na Starym Polesiu"? - Być może prace zostaną zlecone Łódzkiemu Zakładowi Usług Komunalnych. Skwery muszą powstać w tym roku - zaznacza Aleksandra Hac z biura prasowego magistratu.

Terminu wykonania zieleńców nie można przełożyć, bo projekt Ogrody Karskiego został zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2015 r. Jego wykonanie szacowano na 2,3 mln zł. Gdy w marcu okazało się, że nowy park na Polesiu nie może po-wstać przed 2020 r. , bo najpierw PKP musi wybudować pod Ogrodami Karskiego tunel średnicowy, zdecydowano się przekazać środki na podobny cel. Robert Warsza, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, zapewnił 9 marca na komisji rewitalizacji, że pieniądze, zamiast na park, zostaną przeznaczone na urządzenie innych terenów zielonych na Starym Polesiu.

Docelowo projekt Ogrody Karskiego zostanie zrealizowany, ale na częściowo innym terenie, niż zakładano. Choć, jak podkreśla MPU, dzięki tej korekcie teren nowego parku na Polesiu zwiększy się z 2,8 ha do3,6 ha. Dlaczego? Na przeszkodzie do stworzenia parku stanął początkowo nie tylko tunel średnicowy, ale też osiedle mieszkaniowe. Jego lokalizacja była zgodna z projektem planu przestrzennego, który powstał w MPU latem ubiegłego roku. Jednak w październiku 2014 r. nie wzięto tych planów pod uwagę i wyrażono zgodę na realizację w tym samym miejscu Ogrodów Karskiego.

Teraz projekt zakłada stworzenie nie tylko parku, ale również parkingu wielopoziomowego dla famuł przy ul. Ogrodowej. Po ich rewitalizacji na podwórkach famuł nie będzie już parkingów. Poza tym na pobliskiej ul. Mielczarskiego, zastawionej obecnie autami, powstanie woonerf, wykluczający strefę parkingową. Stąd według MPU trzeba zapewnić dla tej okolicy minimum 350 miejsc na auta. Dlatego architekci przesunęli teren Ogrodów Karskiego o działkę przeznaczoną na parking, ale też włączyli do niego sąsiednie skwery. Stąd powierzchnia parku będzie większa, niż planowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki